Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi peşinatsız olabilir mi?

Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli birikimi olmayan hatta hiç birikimi olmayan kimseler bankalardan konut kredisi kullanmak isteyebiliyor. Peki, konut kredisi peşinatsız olabilir mi?


Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli birikimi olmayan hatta hiç birikimi olmayan kimseler bankalardan konut kredisi kullanmak isteyebiliyor.


Ancak kredi için bankalar belli bir peşinat istiyor. Peki, bu peşinatı istemeyen banka var mı? Konut kredisi peşinatsız olabilir mi?


Mevcut konut kredisi mevzuatı gereğince evlerin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin belli bir kısmına kredi çıakrken, geriye kalan kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor.


18 Aralık 2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanan kararda "Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75 ile sınırlandırılmasına karar alınmıştır." hükmü yer alıyor.


Buna göre evin değerinin 200 bin TL olarak belirlendiğini düşünelim. Bu durumda, 150 bin TL'ye kredi verilirken 50 bin TL'nin başvuru sahibi tarafından peşinat olarak ödenmesi gerekiyor.


Ancak kimi bankalar bazı yöntemlerle evin tamamı için kredi kullandırabiliyor. Peşinatsız ev kredisi özellikleri genel olarak şu şekilde karşımıza çıkıyor:


Sabit faizli olan bu kredi türünde ekspertiz bedelinin tamamı kredilendirebiliyor.


Ancak bunun için kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konutun ipotek edilmesi gerekiyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com