Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi vade sınırı!

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, konut kredisi vade sınırı nedir?


Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Konut kredisinin vadesi 5 ila 30 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. Genellikle 10 yıllık konut kredileri kullanılıyor.


Konut kredisi kullanmak için kişilerde aradığı kriterler bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor. 


Ancak genel olarak kişinin çekmek istediği krediyi ödeyecek şekilde gelir elde etmesi ve konutun iskan izninin alınmış olması aranan ilk koşullar arasında yer alıyor.


Aylık geliri, konut kredisi taksitlerini ödemeye uygun olmayanların konut kredisi başvuruları onaylanmıyor. Krediyi ödeyebileceğini düşünenlerin istedikleri bankadan başvuru formu alarak işe başlamaları gerekiyor. 


Gerekli formu doldurduktan sonra ise diğer gerekli olan belgeler ile birlikte şubeye teslim ediliyor. 


Konut kredisi başvurularında; Nüfus cüzdanı; İkametgah ve Gelir belgesi isteniyor. Aynı zamanda konut kredisi başvurularu internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor


Konut kredisi vade sınırı

Bankaların kredi olanakları arasında genellikle 120 ay vadeli konut kredileri bulunuyor. Ayrıca özel kredi seçenekleri ile 30 yıla varan konut kredilerini görmek mümkün oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com