Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi yaş sınırı nedir?

Konut kredisi başvuru sürecinde yaş kıstasına da bakılıyor. Peki, konut kredisi yaş sınırı nedir? Konut kredisi kaç yaşına kadar verilir?


Konut kredisi yaş sınırı nedir?


Konut kredisi, banka ve finans kuruluşlarının, gayrimenkul ipoteği karşılığında konut sahibi olmak isteyenlere sunduğu kredi türü oluyor.


Bu kredi, diğer kredilere oranla daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı oluyor. Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerde bazı koşullar aranıyor.


Yapılan başvuru üzerine kişinin geliri ve kredi geçmişi ile kredi kullanılacak evin durumu hakkında incelemeler yapılıyor. Bankanın kriterlerine uygun olan başvurular onaylanıyor.


Başvuru sürecinde yaş kıstasına da bakılıyor. Peki, konut kredisi yaş sınırı nedir? Konut kredisi kaç yaşına kadar verilir?


Konut kredisinde bankaların belli bir yaş sınırı bulunuyor. Buna göre bir yaşın üstündeki kimselere konut kredisi kullandırılmıyor. 


Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekiyor. Örneğin 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor.


Kimi bankalar da konut kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırını 70 olarak belirliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com