Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi yıllık maliyet oranı nedir?

Konut kredisi sözleşmelerinde yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu oluyor. Peki, konut kredisi yıllık maliyet oranı nedir?


Konut satın almak için kredi kullanmak isteyen tüketiciler ile kredi kuruluşları ile sözleşme imzalayabiliyor. Yapılan bu sözleşmelerde yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu oluyor. 


Peki, konut kredisi yıllık maliyet oranı nedir? Konut kredisi yönetmeliğinde bu maliyetin nasıl olması gerektiği açıklanıyor.


Konut kredisi yıllık maliyet oranı  


Yıllık maliyet oranı Ek-1’de yer alan formüle göre hesaplanır. Bu oran hesaplanırken kredinin tüketiciye olan toplam maliyetine, tüketici tarafından kredi sözleşmesinde belirtilen taahhütlerden herhangi birine uyulmaması nedeniyle ödenecek ücretler dahil edilmez.


Yıllık maliyet oranı hesaplanırken, kredi sözleşmesinin kararlaştırılmış olan süre boyunca geçerli olacağı ve konut finansmanı kuruluşu ile tüketicinin kredi sözleşmesinde belirtilen şartlara göre ve belirtilen tarihlerde kendi yükümlülüklerini yerine getirecekleri varsayılır.


Sözleşmede değişken faiz oranında değişikliğe izin veren hükümlerin ve varsa yıllık maliyet oranına dahil olan ancak hesaplama esnasında belli olmayan ücretlerin olması durumunda, yıllık maliyet oranı hesaplanırken, faiz oranının ve diğer ücretlerin sabit olduğu ve kredi sözleşmesinin sonuna kadar geçerli olduğu varsayılır.


Gerektiğinde Ek-1’de belirlenen ilave varsayımlar yıllık maliyet oranının hesaplanmasında kullanılabilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com