Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi zorunlu sigortalar hangileridir?

Konut kredisi kullanma sürecinde kimi sigortaların kullanılması zorunlu olurken, kimi sigortaların kullanılması ise isteğe bağlı oluyor. Peki, konut kredisi zorunlu sigortalar hangileridir?


Konut kredisi kullanma sürecinde kimi sigortaların kullanılması zorunlu olurken, kimi sigortaların kullanılması ise isteğe bağlı oluyor.


Ancak kimi bankalar diğer sigortaları da zorunluymuş gibi göstererek ödeme yapılmasını talep edebiliyor. Peki, konut kredisi zorunlu sigortalar hangileridir? Hangi sigortalar konut kredisi için zorunlu değil?


Kanuenn tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor.


Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda oluyor.


Bu sigortanın; kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekiyor. 


Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamaz. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun olamaz. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili hükümler saklıdır.


Kredi bağlantılı yapılan meblağ sigortalarında kredi borcunun belirlenen vadeden önce geri ödenmesi veya kredi borç yapısında değişiklik olması durumlarında sigorta sözleşmesi sonlandırılır. 


Ancak bu işlemin gerçekleştiği anda tüketicinin konut finansmanı kuruluşu tarafından ayrıca bilgilendirilmesi ve açık onayının alınması koşuluyla; poliçe mevcut koşullarıyla devam ettirilebilir veya kredi borç yapısında gerçekleştirilen değişikliğe göre mevcut sigorta poliçesi teminat tutarları ve sigorta süresi yeniden düzenlenebilir.


Yukarıdaki kanun hükmünden de anlaşıldığı üzere, zorunlu deprem sigortası konut kredileri için zorunlu olurken, diğer sigortalar zorunlu olmuyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com