Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi?

Gelir durumuna göre, kimi tüketiciler konut kredisi taksitlerinin yanı sıra yüklü bir ara ödeme yapıp borcunu hafifletmek isteyebiliyor. Peki, konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi?


Günümüzde hemen hemen ev sahibi olmak isteyen herkes, satış bedelini tamamlamak için bankaların konut kredilerini kullanıyor.


Konut kredisi, satın alınmak istenen konutun teminat altına alınması şartıyla verilen kredi türü oluyor. Bu kredide diğer kredilere oranla daha düşük faiz oranlarıyla daha uzun vadeler yapılabiliyor.


Gelir durumuna göre, kimi tüketiciler konut kredisi taksitlerinin yanı sıra yüklü bir ara ödeme yapıp borcunu hafifletmek isteyebiliyor.


Peki, konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi? Konut kredisinde ara ödeme yapmak avantajlı mıdır? Avantajlı değil midir?


Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun gereğince tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebiliyor.


Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü oluyor.


Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir.


Konut kredisinde ara ödeme cezası 2016

Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. 


Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com