Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde faiz oranları güncellendi! En uygun faiz oranı ne oldu?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birlikte 2019’un ikinci yarısından itibaren konut satışlarında rekor düzeyde artış yaşandı. Konut kredisi kampanyalarında farklı faiz oranları kullanılıyor. Peki en uygun konut kredisi faiz oranı ne oldu?Bankaların konut kredisi kampanyalarının artması ile sıfır ve ikinci el daireler için farklı faiz oranları yürürlüğe konuldu. Peki konut kredisinde faiz oranlarında son durum ne? En uygun faiz oranı ne oldu?


Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birlikte 2019’un ikinci yarısından itibaren konut satışlarında rekor düzeyde artış yaşandı. Konut satışları ayrıntılı incelendiğinde ikinci el konutlarda alım satım oldukça hızlıyken sıfır konuta talebin sınırlı kaldığı tespit ediliyor. 


Kamu bankaları 2020 Ocak itibariyle sıfır konutlarda cazibe yaratmak ve konutları ekonomiye kazandırmak için ilk kez satışa sunulan evlerde kredi faizlerini yüzde 0.79’a düşürdü. En yakın konut kredisi faizinin 10 puan altında olan oranlar sıfır konuta talebi arttırsa da halen sınırlı kalmayı sürdürüyor.  


Türkiye genelinde ilk kez satılan konut sayısı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 azaldı ve 34 bin 89 olarak kaydedildi. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 31,4 oldu.  


İkinci el konutlarda ise 2020 başından beri özel bankalar daha cazip faiz oranları kullandırmayı sürdürdü. Mart ayında Covid-19 salgını etkisi ile ikinci elde en düşük yüzde 0.93’e kadar çıkan faiz oranlarına rağmen ikinci el satışlar, sıfır konut satışlarını geride bıraktı.


2020 Mart'ta Türkiye'de ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,5 artış gösterdi ve 74 bin 581 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 13 bin 407 konut satışı ve yüzde 18,0 pay ile ilk sırada yer aldı. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 67,6 olarak kaydedildi. Ankara  9 bin 101 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 5 bin 23 konut satışı ile İzmir takip etti.


Nisan sonunda güncel olarak konut kredisinde en düşük faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ta sıfır evler için geçerli olan yüzde 0.79 seviyesinde seyrediyor. İkinci el konutta ise en düşük oran Yapı Kredi Bankası’nın indirimi ile yüzde 0.89’a düştü. 


Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; sıfır konutlar için 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vade için aylık taksitleri 3.900 TL oluyor. Toplam anapara ve faiz geri ödemesi de 465.500 TL’ ye denk geliyor. 


Aynı tutar ve vadede ikinci el ev için konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık taksitler 4.100 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 489.000 TL’ ye karşılık geliyor. 


Tüketicinin sıfır konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı faize daha fazla ödeme yapmayı göze alarak ikinci el konut almayı tercih ettiği görülüyor.