Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde KDV iadesi!

Konutta KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesi ile daha önceden ödenen KDV'lerin geri alınabileceği hususu gündeme geldi.


Konutta KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesi ile daha önceden ödenen KDV'lerin geri alınabileceği hususu gündeme geldi.


Buna göre konut kredisinde KDV iadesi yapılabiliyor. Bu konu hakkında Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin açıklama yaptı. 


Şahin'in açıklamalarına göre konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV'den muaf oluyor. Tüketiciler konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabiliyor.


Şahin'in yukarıdaki açıklamasında bireysel tüketicilerin değil firmaların tercih ettiği 'finansal kiralama' yöntemiyle ev alımından bahsediliyor.


Böylece finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilecek.


Tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, il ve ilçe hakem heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilecek. 


Şahin, "Tüketiciler, 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilecekler." dedi.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com