Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde KDV iadesi nasıl olur?

8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile konutta KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü. Peki, konut kredisinde KDV iadesi nasıl olur?


8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile konutta KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü. Buna göre 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilecek konutlar için yüzde 8 KDV oranı uygulanacak.


Peki, konut kredisi kullanarak ev sahibi olanların ödedikleri KDV ne olacak? KDV iadesi alınabilecek mi? Konut kredisinde KDV iadesi nasıl olur?


Konut kredisinde KDV iadesi..

Bilindiği üzere kullanılan konut kredisi dahilinde bankalar tüketicilerden KDV alıyor. Çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranının yansıması ile bedel daha da yükseliyor. KDV oranının düşürülmesi durumunda, kredi kullanıcıları ödedikleri bu bedelin iade edilip edilmeyeceğini merak ediyor.


Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konut kredisinde KDV iadesinin geri alınabileceğini söyledi:


"Tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilirler. 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler.'
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com