Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde KDV iadesi sorunu çözüldü!

İki milyondan fazla konut alıcısının gündeminde olan KDV indirim ve iadesi hakkındaki dedikodulara son noktayı Türkiye Bankalar Birliği koydu.


İki milyondan fazla konut alıcısının gündeminde olan KDV indirim ve iadesi hakkındaki dedikodulara son noktayı Türkiye Bankalar Birliği koydu.


Türkiye Bankalar Birliği, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.


Peki, bugüne kadar KDV indirim ve iadesi hakkında kimler hangi açıklamalarda bulundu? Kimler KDV indirim ve iadesinden faydalanabilecek?


KDV indirimi hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı, 8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile yüzde 18 uygulanan KDV, 31 Mart 2017 tarihine kadar yüzde 8'e indirildi. 


Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in söyledikleri konut kredisi kullanan tüketicileri harekete geçirdi. 


Ancak yapılan açıklama, bireysel konut kredisi tüketicilerini değil, konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketicileri ilgilendiriyordu.


KDV iadesiyle ilgili merak edilenleri anlatan Yeminli Mali Müşavir Atilla Hintoğlu, konut kredisi kullanarak satın alınan bir konutun KDV'den istisna olması ve dolayısıyla alışta ödenen KDV'nin geri alınabilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.


Türkiye Bankalar Birliği yaptığı açıklamada da bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek son noktayı koydu.


Türkiye Bankalar Birliği açıklaması;


Bazı basın organlarında yer alan haberlerde, konutta Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşürülmesi nedeniyle, konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönünde yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir.


Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır.


Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar BirliğiIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com