Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde kefil tapuya ortak olur mu?

Konut kredisi kullanırken, kimi bankalar sözleşme sürecinde tüketiciden kefil de talep edebiliyor. Peki, konut kredisinde kefil tapuya ortak olur mu?


Konut kredisinde kefil tapuya ortak olur mu?


Konut kredisi kullanırken, kimi bankalar sözleşme sürecinde tüketiciden kefil de talep edebiliyor. Kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda bu borç kefilden talep ediliyor. Ancak bu atılacak ilk adım olmuyor.


Bilindiği üzere konut kredisi, taşınmaz ipotekli bir kredi türü oluyor. Konut kredisi sürecinde öncelikle satın alınan konut üzerinde ipotek tesis ediliyor.


Böylece kredi taksitlerinin ödenmemesi halinde önce borçluya başvurup kredinin geri ödenmesi isteniyor; hala ödenmediği takdirde ipotek paraya çevriliyor ve aciz belgesi adı verilen bir belge alındıktan sonra kefile başvurulabiliyor. Buna rağmen bankalar, müteselsil kefalet talebinde bulunabiliyor.


Konut kredisi kullandırma sürecinde, kefil olan kimseler tapuda da ortak olarak gözükebiliyor. 


Yukarıda da belirttiğimiz gibi asıl borçlunun borçlarını ödemesi durumunda kefilden talep ediliyor. Peki, konut kredisinde kefil tapuya ortak olur mu?


Konut kredisinde kefil ve tapu..

Konut kredisinde kefil de ortak oluyor. Ancak asıl borçlu tarafından borç ödenip ipotek kalktıktan sonra tekrar hisse devri suretiyle kefilin hissesi alınabiliyor. 


Kefilin hisse devri için onay vermemesi halinde dava açılabiliyor. Bunun için Sulh Hukuk Mahkemesinde ortaklığın giderilmesi davası veya tapu iptali ve tescil davası açılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com