Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde peşinat oranı yüzde 20 olacak!

Yapılan düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ile birlikte konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılacak..


Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.


Yapılan düzenlemeler dahilinde konut kredileri de yer alıyor. Düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ile birlikte konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılacak. 


Buna göre konut almak için biriktirilen peşinat oranı yüzde 25'ten yüzde 20'ye düşmüş olacak.


Örneğin, satın alınmak istenen taşınmazın değerinin 300 bin lira olduğunu düşünelim. Mevcut uygulamaya göre bankalar bu ev için en fazla 225 bin lira kredi verebiliyor. Geriye kalan 75 bin liralık kısmın peşinat olarak verilmesi gerekiyor.


Ancak düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile 300 bin liralık bu ev için banka 240 bin lira kredi verebilecek. Böylece peşinat için biriktirilecek miktar 60 bin lira olacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com