Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisinde yeni düzenleme 2016!

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek. İşte konut kredisinde yeni düzenleme 2016!


Konut kredisi kullanan tüketicilere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince, ancak evin yüzde 75'lik kısmı için kredi veriliyor. Geriye kalan yüzde 25'lik kısım peşinat olarak ödeniyor.


Ancak konut kredisinde yapılan yeni düzenlemelere göre bu oranlarda da değişiklikler yapılıyor.


Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.


Yapılan düzenlemeler dahilinde konut kredilerindeki söz konusu uygulama da yer alıyor.


Düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile birlikte konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılacak. 


Böylece ev almak için biriktirilen peşinat oranı yüzde 25'ten yüzde 20'ye düşmüş olacak.


Örnek uygulama 

Satın alınmak istenen taşınmazın değerinin 300 bin lira olduğunu düşünelim. Mevcut uygulamaya göre bankalar bu ev için en fazla 225 bin lira kredi verebiliyor. Geriye kalan 75 bin liralık kısmın peşinat olarak verilmesi gerekiyor.


Ancak düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile 300 bin liralık bu ev için banka 240 bin lira kredi verebilecek. Böylece peşinat için biriktirilecek miktar 60 bin lira olacak. Böylece tüketici 15 bin lira daha az biriktirerek ev sahibi olabilecek.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com