Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut mağduriyetine karşı fesih hakkı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hem konut alıcısı hem de müteahhit olası mağduriyetlerden korunacak. Düzenleme kapsamında tek taraflı fesih hakkı getiriliyor.


2018 yılının mart ayında çıkarılan yönetmelik ile müteahhitlik yapacak kişi ve şirketlere mali, mesleki ve teknik yeterlik şartı taşıyan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu sefer de müteahhitler ile hak sahipleri arasında yapılan sözleşmelere ilişkin olası mağduriyetler önlenecek.


Yeni Şafak Gazetesi'nden Kenan Biter'in haberine göre; toprak sahipleri ve konut alıcıları ile müteahhitler arasında yapılan sözleşmelerle sorumluluklarını yerine getirmeyenler için hukuki düzenleme meydana gelecek.


TEK TARAFLI FESİH HAKKI

Yeni düzenleme ile hem hak sahipleri hem de müteahhitleri olası bir mağduriyetten korunuyor. Bu nedenşer yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere tek taraflı fesih hakkı bulunacak.

 

MECLİS'İN AÇILMASI BEKLENİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu düzenlemenin Meclis açılır açılmaz gündeme getirileceğini kaydetti.


İstanbul Kağıthane'de 4 katlı binanın çökmesiyle inşaatın temeli kazılmış bir şekilde uzun süredir beklediği, çok sayıda kişinin ise bu projenin maketi üzerinden konut aldığı kaydedildi.


Mevcut sözleşmeler kapsamında fesih hakkı bulunuyor. Uzmanlar bakanlığın detaylarının henüz netleşmediği bu adımı ile uzun zamandır yayılan fesih sürecini kolaylaştırıyor ve ortaya çıkacak olası mağduriyete ilişkin farklı yaptırım ve önlemlerin bulunacağı bir düzenleme başlatılıyor.


BİNLERCE MAĞDURİYETİ ÇÖZEBİLİR

Bakanlık tarafından mağduriyetlerin önüne geçilmesi için hayata geçirilen adımları anlatan Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, 'Maketten konut veya kentsel dönüşüm projelerinde taahhütlerini yerine getiremeyen veya getirmeyen bu nedenle mağdur olan binlerce konut mağduru bulunuyor. Yasalarımız taahhüdünü yerine getirmeyenler için karşı tarafa fesih hakkı veriyor. Ancak bu süre zaman alıyor ve yıpratıcı oluyor. Sayın Bakanın yaptığı açıklamada edinimini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkını getireceklerini ifade etti. Fesih hakkının daha hızlı olabilmesi bunun için ayrı bir birim kurulması zaman kaybetmeden fesih yapılabilmesi için yasal birdüzenleme yapılması mağduriyetleri çözebilir. Bu noktada yaşanan mağduriyetlerde ki tazminin de giderileceğini buna uygun yasal bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum. Çünkü yapılan açıklama ile ortaya çıkan tazminin giderilmesi noktasında bir beklenti oluştu.'' dedi.


SÜRE ÇOK UZUN OLUYOR

Konut mağduriyetlerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan birinin evlerin teslim edilmemesi olduğunu ifade eden Kolçak, ''Bu noktada yasal prosedürler izlense de süre çok uzuyor, çoğu zaman da geçen süre zarfında müteahhit ulaşılmaz oluyor. Edinimini yerine getirmeyen taraf için tek taraflı fesih hakkının hızlıca uygulanacak şekilde yasal zeminin olması önemli.'' açıklamasında bulundu.