Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut mevsimi başladı!

Gayrimenkul sektöründe hareketlilik başladı. Sektör temsilcileri, seçim sonrası dövizin yükseleceğine dair kurulan senaryoların tutmadığını, vatandaşlar için konut mevsiminin olduğunu belirtti.


Uzun süredir nefesini tutup seçimi bekleyen sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyordu. Seçimin tamamlanmasıyla sektör, beklenen hareketin yaklaştığını kaydetti. İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Şimdi ‘domates mevsimi’ ‘karpuz mevsimi’ derler ya; ben de diyorum ki ‘konut mevsimi’ başladı” dedi.


DOLARDAKİ PARA GELECEK

Konut mevsimi başladı! 

 

Durbakayım, şunları söyledi: "Seçim belirsizliği, kredi faizlerinin yüksek olması ve seçimden sonra dövizin artış gösterebileceğine dair inanç; insanları gayrimenkul yatırımından alıkoyuyordu. Özellikle son 15 gündür hiç hareket yoktu. Seçim başarıyla tamamlandı. İki gündür satış ofislerimizde bir hareket başladı." Piyasanın açılması için dövizin yükseleceğine dair inancın bitmesi gerektiğini söyleyen Durbakayım, "Artık vatandaşta öyle bir beklenti kalmadı. Bu da insanları gayrimenkule yönlendirecektir." 


FİYATLAR YÜZDE 40 UCUZ 

Maliyetlerin yüzde 50-70 arttığını aynı seviyede fiyat artışı yapılmadığını dile getiren Durbakayım, "Konut fiyatları olması gerekenin yüzde 40 altında. Bu çok büyük bir avantaj. Çünkü bu seviyelerde kalmayacak" dedi. Durbakayım, konut almak için en uygun zamanın bu dönem olduğunu ifade etti.


Hem fiyatta hem de faizlerde düşüş var 

Konut mevsimi başladı!

 

Konut piyasasında uzun süredir ertelenen bir talep olduğunu vurgulayan KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Faiz oranlarına bir de seçim belirsizliği eklenince konut talebi de beklemeye geçmişti. Şimdi bu iki engel de ortadan kalktı. Faizler 0.98 seviyesine düştü. Şimdiye kadar konut fiyatları düşükse faiz yüksek oluyordu. Kredi faizleri düştüğündeyse konut fiyatları yükseliyordu. Şimdi hem fiyatlar olması gerekenin çok altında hem de faizler düşük. Zaten bahar ayları gayiremenkul sektörü için en iyi satış dönemi” ifadelerini kullandı.


Seçimsiz 4.5 yıl büyük avantaj

Konut mevsimi başladı!

 

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Şimdi reform zamanı’ dediğini hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu: "Önümüzde 4.5 yıllık seçimsiz bir dönem ve ekonomiye odaklanacak bir hükümet var. Bu bir avantaj. Faizlerin biraz daha aşağı gelmesiyle sektörün tekrar harekete geçeceğini düşünüyoruz." 


Bağlantılar satışa dönüşüyor

Konut mevsimi başladı!

 

Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ise şu ifadeleri kullandı: "Seçim öncesinde yaptığımız bağlantılar, aldığımız kaporalar vardı. Ancak, vatandaş bunları alıma döndürmeden önce seçimin nasıl sonuçlanacağını görmek istiyordu. Şimdi bu bağlantılar satışa dönmeye başladı."