Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut satışında tapu harcı 2016!

Tapu dairesinde yapılan konut satışları için de belli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılıyor. Peki, konut satışında tapu harcı 2016 ne kadar?


492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Buna göre tapu dairesinde yapılan konut satışları için de belli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılıyor.


Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınır. Bu harç, alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor.


Peki, konut satışında tapu harcı 2016 ne kadar? Konut satışında tapu harcı nasıl hesaplanır?


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanır. 


“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. 


Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekecektir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com