Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut sektöründe "Önce dene sonra al" modeli!

Konut sektöründe "Önce dene sonra satın al" modeli başlıyor. Bu model ile satın alınmak istenen ev bir yıllığına kiralanabiliyor..


Konut sektöründe "Önce dene sonra satın al" modeli başlıyor. Bu model ile satın alınmak istenen ev bir yıllığına kiralanabiliyor. Bu süreçte ev test edilmiş oluyor. Bir yılın sonuna kiracı evi beğenip ve almak isterse, ödenen kira tutarı da konut bedelinden düşüyor. 


Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü söz konusu "Önce dene sonra satın al" modelini değerlendirdi. Özlü, "İnsanlar kararsızlıklarını aşmak ve doğru evi bulmak için tıpkı bir araç dener gibi almak istedikleri evleri de deneyimleme şansı arıyorlar. Geliştirilen modelle bu fırsat, ev sahibi olmak isteyenlere verilmeye başlandı. Ev satın almak isteyenler önce o evi kiralayarak bir yıl boyunca test edebilecekler. Beğendikleri takdirde de kira bedeli düşülerek evi satın alma yoluna gidebilecekler" dedi. 


Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre, Özlü sözlerine şu şekilde devam etti; "stanbul ve diğer büyük şehirlerde yaklaşık 800 bine ulaşan konut stoku artmaya devam edince, geliştirilen bu model bir çözüm olarak görülmeye başlandı. Bugün bir yıllık kira şartıyla aylık bin TL’den 6 bin TL’ye kadar kira bedeli olan konutları önce kiralayarak deneyebilme ve daha sonra satın alabilme imkanı var. Bu aynı zamanda yatırımcılar için büyük bir fırsat"


"Önce dene sonra satın al" modelinin piyasaları hareketlendireceğini ifade eden Özlü, "Uzun zamandır satılamayan büyükşehirlerdeki konut projelerine bu modelle gün doğdu diyebilirim" dedi.