Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut tapusu masrafları 2016!

Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin resmi alım satım işlemleri, ilgili tapu dairesinde harç ödenmesi halinde yapılıyor. Peki, konut tapusu masrafları 2016 nelerdir?


Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin resmi alım satım işlemleri, ilgili tapu dairesinde yapılıyor. İsteyenler veya taşınmazı başka şehirde olduğu için zorunlu olanlar bu işlemi bir başka tapu dairesinden de yapabiliyor.


Tapuda yapılmayan satışlar resmi olarak geçerli olmuyor. Taşınmazın bir başkası adına tescil edilmesi için tarafların müracaatı gerekli oluyor.


Gayrimenkulün devir işleminin tamamlanabilmesi için belli masrafların da karşılanması gerekiyor.


Peki, satışa söz konusu olan taşınmazın konut olduğunu düşünelim. Bu durumda ne kadar masraf ödenir? Konut tapusu masrafları 2016 nelerdir?


Konut tapusu masrafları 2016

Taşınmaz ister konut ister başka nitelikte olsun, önemli olan satış bedeli oluyor. Tapu harcı satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. Alıcı ve satıcılar bu oranı ayrı ayrı ödüyor.


Örneğin konutu 200 bin TL'ye sattığınızı ya da satın aldığınızı düşünelim. Bu durumda alıcı olarak 4 bin TL, satıcı olarak da 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL harç ödemesi yapılıyor.


Aynı zamanda tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi isteniyor. 2015 yılında 82,50 TL olan tapu döner sermayesi 2016 yılında 87,25 TL olarak tahsil ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com