Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut ve iş yeri KDV indirimi 15 gün sonra bitiyor!

Mayıs ayı içerisinde başlayan konut ve iş yeri KDV indirimi 15 gün sonra sona eriyor..


Geçtiğimiz sene Ekim ayında sona eren konutta KDV indirimi uygulaması bu yıl 5 Mayıs 2018 tarihinde başladı. 


Bakanlar Kurulu Kararı ile; 24 Aralık 2017 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın geçici 2. maddesinden sonra gelmek üzere geçici madde eklendi.


Buna göre, 150 metrekareden büyük konutların tesliminde alınan KDV oranı yüzde 18'den 8'e indi.


İş yeri KDV indirimi ise 18 Mayıs'ta geldi. Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri "bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar" olarak yer aldı. 


150 metrekareden küçük konutların KDV'si ne kadar?


150 metrekareden küçük konutların KDV oranı kapsama alınmadı. Net alanı 150 metrekareye kadar konut teslimleri ile belediyeler, il özel idareleri, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve bunların yüzde 51 veya daha fazla hissesine ya da yönetiminde oy hakkına sahip oldukları işletmeler tarafından konut yapılmak üzere projelendirilmiş arsaların (sosyal tesisler için ayrılan bölümler dahil) net alanı 150 metrekarenin altındaki konutlara isabet eden kısmı için; konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat taahhüt işleri için ve kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kuruluşları ve belediyelere yapılan sadece net alanı 150 metrekareye kadar konutlara ilişkin inşaat taahhüt işleri için yüzde 1 KDV tahsil ediliyor.


31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek konut ve iş yeri KDV indiriminde son 15 gün kaldı.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com