Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutların emlak vergisi 2. taksiti 2017!

Konut sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu emlak vergisinde 2. taksit dönemi devam ediyor. Konutların emlak vergisi 2. taksiti 2017 Kasım ayı sonunda sona eriyor..


Konut sahiplerinin ödemeleri gereken emlak vergisinde 2. taksit dönemi 1 Kasım itibari ile başlamıştı. Konutların emlak vergisi 2. taksiti 30 Kasım'a kadar devam ediyor.


Konutların emlak vergisini, konut sahipleri ödüyor. Konut boş olsa da olmasa da emlak vergisi ödemesinin yapılması gerekiyor. 


Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor. İsteyenler belediyeye giderek, isteyenler belediyeye gitmeden e-belediye sistemi üzerinden ödemelerini gerçekleştirebiliyor.


Konutlar için ödenecek emlak vergisi, konutun değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Vergi büyükşehirde yüzde 100 zamlı olarka uygulanıyor.


Normal yöredeki konutların vergisi binde 1 oranı ile, büyükşehirde ise binde 2 oranı ile hesaplanıyor. Bu oranlar ile hesaplanan emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


Vergi için ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. İsteyenler vergi borcunun tamamını bu dönem içerisinde ödedi. Vergi borcunu iki taksitte ödemeyi tercih eden konut sahiplerinin ise ödemelerini ay sonuna kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor.


2017 yılı içerisinde satın alınan konutların emlak vergisi sorumluluğu 2018 yılında başlıyor. Bu seneye ait vergi eski malik tarafından ödeniyor.


Emlak vergisi muafiyeti

1319 sayılı kanun gereğince konutlarda emlak vergisi muafiyeti uygulanıyor. Geliri olmayan tek meskeni olan kimseler diğer şartları da taşımaları ve başvurmaları halinde vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Muafiyet için aranan koşullar:


- 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmak

- Tek meskenin yanında yazlığa sahip olmamak

- Geliri olmamak

- Ev hanımı, işsiz, gazi, emekli, engelli, şehitlerin dul ve yetimi olmak.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com