Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta devlet desteği şartları!

Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktirecek kimselere finansal destek sağlıyor. Peki, konutta devlet desteği şartları neler?


Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktirecek kimselere finansal destek sağlıyor. Bu uygulama ile ilgili şartlar Resmi Gazete'de yayımlandı. 


Konutta devlet desteği şartları, 26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Peki, Konutta devlet desteği şartları nelerdir?


Konutta devlet desteği şartları..

- Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


- Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için;

a) Türk vatandaşı olması,

b) 7/4/2015 tarihi itibariyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,


c) Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,


ç) Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması,


d) Konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurması, gerekiyor.


- Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için destek kullanılabiliyor.


- Yukarıdaki nitelikleri taşımayan konutlara, devre mülklere devlet katkısı ödemesi yapılmıyor.


- Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara Devlet katkısı ödemesi yapılmıyor.


- Devlet katkısı, katılımcı tarafından konut hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır:

a) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


b) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


c) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com