Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta ek vergi Ekim ayına ertelendi!

Hükümet tarafından bütçede dengeyi sağlamak için alınan ultra lüks konuta ve yüksek gelirliye ek vergi önlemleri ekime ertelendi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın gündeminde bulunan ve ekonomide bazı düzenlemelerin olduğu yasa teklifinin vergi ile ilgili kısmında bulunan ultra lüks konut satışları ve yüksek geliri olanlara yönelik vergi düzenlemesinin bu döneme yetişemeyeceği için ekim ayına  ertelendi.


Sputniknews'ta yer alan habere göre; bütçe açığının yılın ilk 5 ayında yüzde 225 artış göstermesiyle daha fazla bozulmanın önüne geçmeyi hedefleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı gelir vergisi başta olmak üzere bazı vergileri yükseltti.


Pakette, vergi geliri yıllık 1 milyon liranın üzerinde olanların vergisinin yüzde 50'ye yakın bir orana yükseltilmesi ve ultra lüks konuta yüksek vergi getirilmesi düzenlemesi konu oldu.


Konu hakkında konuşan iki kaynak, ultra lüks konut satışları ve yüksek geliri olanlara yönelik vergi düzenlemesinin bu döneme yetişmesinin mümkün olmadığını ifade etti.


Bir yetkili, "TBMM'nin 1 Temmuz olarak öngörülen tatile girme dönemi 15 Temmuz gibi planlanıyor ve gündemde üç teklif var. Bu teklifler arasında mevcut haliyle vergi düzenlemeleri paketi yok. Bu kapsamda madde sayısının azaltılması kararlaştırıldı. Bu nedenle ultra lüks konut satışları ve gelir vergisi dilimine dair düzenleme pakette yer almayacak" dedi.


Bir başka kaynak ise, "Değerlendirme yapılıyor. TBMM'nin çalışma takvimine bağlı olarak bazı maddeler tekliften çıkarılıyor. Ultra lüks konut ve gelir vergisine ilişkin maddeler ekime bırakıldı. Teklifte madde sayısının azaltılması ihtiyacı doğdu. Çünkü takvim oldukça sıkıştı. Başka bazı maddeler de tekliften çıkmak zorunda kalabilir" ifadelerini kullandı.