Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta KDV iade edilmiyor!

Konutta KDV indirimi ile ilgili yapılan bazı bazı açıklamalar, konutta KDV iadesinin yapılabileceği yönündeydi. Ancak Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklama ile son nokta koyuldu: Konutta KDV iade edilmiyor!


8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile konutta KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8' indirildi. Yapılan bu indirim akıllara KDV indirimi yapılacak mı sorusunu getirdi.


Yapılan bazı açıklamalar, konutta KDV iadesinin yapılabileceği yönündeydi. Ancak bu iadenin bireysel konut kredisi kullanıcılarına değil de, konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketicilerine yapılabileceği bilgisi de verildi. 


Bu duruma son olarak Türkiye Bankalar Birliği açıklık getirdi. Yapılan açıklamada bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.


Türkiye Bankalar Birliği açıklaması;


"Bazı basın organlarında yer alan haberlerde, konutta Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşürülmesi nedeniyle, konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönünde yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir.


Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır.


Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bilgilerinize sunarız."
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com