Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta KDV iadesi kimler alabilir?

Konutta KDV indirimi yapılacağına dair karar 8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile konutta KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü. Peki, konutta KDV iadesi kimler alabilir?


Konutta KDV indirimi yapılacağına dair karar 8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar ile konutta KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü. 


Buna göre 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilecek 18 KDV alınan konutlar için bu tarihe kadar yüzde 8 KDV oranı alınacak. Bu süreçte fazla alınan KDV'lerin de iadesi mümkün olabilecek.


Konu ile ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV'den muaf olduğunu belirterek, tüketicilerin konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabileceklerini söyledi.


Bu açıklamada konutta KDV iadesini kimlerin alabileceği sorusunun yanıtı da yer alıyor.


Şahin'in yukarıdaki açıklamasında bireysel tüketicilerin değil firmaların tercih ettiği 'finansal kiralama' yöntemiyle ev alımından bahsediliyor.


Böylece finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilecek.