Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta metrekare hesabı nasıl yapılır?

Bir konutun kullanılabilir alanlarını net metrekare hesabı ortaya çıkarıyor. Peki, konutta metrekare hesabı nasıl yapılır?


Konut metrekaresi iki farklı şekilde hesaplanabiliyor. Gerçek kullanım alanı net metrekare oluyor, kullanılamayan alanların da eklenerek hesaplanan metrekare ise brüt metrekare oluyor.


Net metrekare, konut alım satım sürecinde öğrenilmesi gereken metrekare olup, brüte göre alınan evler gerçekte daha küçük olduğu için ileride sorunlara neden olabiliyor.


Bu sebeple; evin kullanılabilir alanlarını net metrekare hesabı ortaya çıkarıyor. Peki, konutta metrekare hesabı nasıl yapılır?


Evinizin net metrekare hesabını hesaplayabilmeniz için ilk olarak evinizdeki bölümlerin kapladıkları alanların metr cinsinden bulunması gerekiyor. 


Net metrekareye dahil alanlar


Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alan oluyor. Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmiyor.


Açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı bulunur.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com