Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konutta test sürüşü! Önce kirala, sonra al!

Konutta geliştirilen yeni sistem ile daire önce kiralanıp denenebilecek, sonra istenirse alınabilecek..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Konutta geliştirilen "test sürüşü" sistemi ile vatandaşlar daireyi önce teset edecek. Daireden memnun kalınması halinde daire satın alınabilecek. Ödenmiş olan kira bedelleri taşınmazın satış bedelinden düşülebilecek.


Konut sektörünün gündeminde olan ‘önce kirala, sonra al’ modeli ev almak isteyen vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor.


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, son günlerde gündeme gelen yurt dışındaki 'önce kirala sonra satın al' (rent to own) sistemi ise oldukça dikkat çekiyor. İstanbul’da iki ilçede uygulanan ‘önce kirala, sonra al’ modeli ile tüketici, 1 sene kiracı oluyor, evi test ediyor ve sonra isterse evi satın alabiliyor. Ev satın alındığı takdirde 1 sene boyunca ödenen kira bedeli de ev fiyatından düşülüyor.'FİRMALAR FİNANS ARAYIŞINDA'


Konutta test sürüşü! Önce kirala, sonra al!


Firmaların finansal arayışı nedeniyle böyle modellerin uygulandığını söyleyen Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, “Firmaya ne kadar faydalı olur tartışılır” açıklamasını yaptı.


1 sene kiracı olduktan sonra vatandaş tarafından geri iade edilmesinin çok az olacağını belirten Akbal “Yapılan araştırmalara göre konut sektöründe geri iadenin toplumsal karşılığı yüzde 3-3,5. Kredi almak isteyen 10 kişiden 6’sına kredi çıkıyor. Kredilerin reddedilmesi, bankalarda faizin artması, uluslararası alanda kredi derecelendirme kuruluşlarının oluşturmaya çalıştığı olumsuz çağrışımlar nedeniyle sektör finans arayışına giriyor. Bankalar uzun vadeli kredi vermek de istemiyor, bu nedenle biz 60 ay senetle satış yapıyoruz” diye konuştu.


'DAİRE İKİNCİ ELE ÇIKAR'


Firmaların ‘Gel-gel’ yapmak için bu tarz kampanyalara giriştiğini belirten Akbal sözlerine şu şekilde devam etti:


“Bizim gündemimizde bile olmaz. Ancak 2. el otomobil satışı gibi düşünürsek birkaç daire için böyle bir kampanya yapılabilir. Çünkü daire ikinci ele düşer. Zaten 1 yıllık kira kullanım fiyatı da konut fiyatının içinde yer alır. Bu nedenle finansman yapısının iyi koordine edilmesi lazım. Kampanya verimli ama sürdürülebilir değil. “


'FİYATI DÜŞER'


Konutta test sürüşü! Önce kirala, sonra al!


‘1 yıl kiracı ol, evi dene, istersen al’ uygulamasının karşılık bulacağını düşünmediğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise “Hiçbir müteahhit bu işe girmez, finansmanına göğüs geremez” diye konuştu. Özyurt modeli şu şekilde açıkladı:


“Benim 100 konutluk projem olduğunu düşünün. Kiraya verdiğim zaten sıfır daireler artık 2. el olacak. Böylelikle dairenin fiyatı da düşecek. Ev almak veya sıfır dairede kirada oturmak isteyenler için güzel bir uygulama olabilir ancak sektörde karşılığı olmaz. 2. el otomobil gibi düşünün.”'BENZER KAMPANYALAR VAR'


Konutta test sürüşü! Önce kirala, sonra al!


Söz konusu kampanyanın kiracılar veya ev sahibi olmak isteyenler için fırsat olabileceğini dile getiren EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise birçok firmanın zaten tüketiciye benzer kampanyalar sunduğunu belirtti.


Kendilerinin de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut işbirliğiyle hayata geçirdiği Batışehir projesinin büyük ilgi gördüğünü belirten Kabadayı “84 ay vade 0 faiz ile kira öder gibi hemen teslim daireler. Vatandaş kira öder gibi ev sahibi olabiliyor” açıklamasını yaptı.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016