Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konya Yeni Hızlı Tren Garı 2019'da tamam!

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altınyaldız, Konya ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu..


TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altınyaldız, Konya ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Hakimiyet Konya'nın haberine göre, AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Milletvekili Altunyaldız başta olmak üzere İl Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Özkaya, Uğur Erdoğan ile yazılı ve görsel basın mensupları katıldı.


Konya’yı denizle buluşturmayı önemsediklerini anlatan Milletvekili Altunyaldız, Alacabel Tüneli’nin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Lojistik Köy Projesi’ni bu bağlamda çok önemsediklerini söyleyen Altunyaldız, “Bu proje ile birlikte Konya, şehrimizde üretilen tüm ürünler için bir üretim, toplama ve dağıtım merkezi haline gelecek. Lojistikte başarılı olan ülkeler daha rekabetçi olur ve ekonomik başarıları artar. Dolayısıyla 1 Aralık’ta ihaleye çıkıyoruz. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz” dedi.


Yeni Hızlı Tren Garı Projesi

Yapılacak olan ‘Yeni Hızlı Tren Garı Projesi’ için kazı çalışmalarının başladığını belirten Altunyaldız, “Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu proje de yine 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz. Bu bağlamda Hızlı Tren Garı da Konya’nın yolcu taşımacılığında önemli rol oynamaya devam edecek. Metro hattının da bitmesi ile birlikte Konya, ulaşımda önemli bir konuma gelecektir” ifadelerini kullandı.


Güneş Enerjisi Yatırımı

Güneş enerjisi yatırımı ile ilgili de Konya’nın bir defada alabileceği en yüksek yatırımı almış olduğunun alını çizen Milletvekili Altunyaldız, “Bu proje ile Konya, 1,3 milyar dolarlık yatırım bedeli alıyor. Bu yatırımın 1 milyar dolar’ı güneş enerjisi yatırımı, geriye kalan 300 milyon doları da güneş enerjisi endüstrisinin Konya’da oluşturulmasına yönelik yatırımlardır. Bu proje ile birlikte Konya aynı zamanda güneş enerjisi endüstrisinin de bir merkezi haline gelmiş oluyor. Toplam bin kişinin istihdam edileceği bu yatırım, gerçekten de Konya’yı çok ileriye taşıyacaktır. Bu proje ile 1,7 milyar kilowat saatlik elektrik üretimi söz konusu. Yani binlerce hanenin elektrik tüketimini sağlayacak” şeklide konuştu.


Yeni Çevre Yolu

Konya Çevre Yolu yapımının da son hızla devam ettiğine ve bu kapsamda 20 kilometrelik kısmın 17 kilometresi tamamlandığını belirten Altunyaldız, “2017’nin ilk çeyreğinde bu aksın tamamı bitmiş olacak. Karaman - Aksaray - Ereğli -  Adana  - Afyon aksındaki kalan 46 kilometrelik kısmının ihalesi de bu yılın sonunda yapılmış olacak. Diğer aksın yani Afyon - Seydişehir - Karaman’ın proje çalışması devam ediyor. Yol, 3 şerit geliş 3 şehit gidiş toplamda 6 şeritli. Ben de gittim ve yerinde inceledim. Oldukça geniş, güvenli ve konforlu” diye konuştu.
Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura