Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konya'da yapı ruhsat harçlarına indirim geliyor!

Konya Beyşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında inşaat sektörüne kriz döneminde destek vermek amacıyla yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirim yapılması için karar alındı...


Konya Beyşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısı yapıldı. Toplantıda, ilçedeki inşaat sektörüne kriz döneminde destek vermek amacıyla yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirim yapılması için karar alındı.


Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Murat Özaltun, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Yeni Meram Gazetesi'nde yer alan habere göre, Döviz kurunun yükselmesiyle fırsatçıların harekete geçtiğini söyleyen Özaltun, “Dövizle alakası olmayan ürünlerde bile belirli artışlar söz konusu. Neticede, tüketen bir toplum olduğumuz için bu tür fahiş zamları görmek bizleri ister istemez üzüyor” dedi. Özaltun, inşaat sektörünün krizden etkilenmemesi için çalışma içinde olduklarını belirtti.


Beyşehir’de de bunun olumsuzluklarının yansımalarını hissettiklerini söyleyen Özaltun, şu şekilde konuştu: “Beyşehir’de de inşaat sektöründe son zamanda demire ve diğer ürünlere gelen zamlardan kaynaklı bir yavaşlama sözkonusu oldu. Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Belediye olarak bu sektöre ve sektör temsilcisi müteahhitlerimize, inşaat yapmak isteyen arsa sahiplerine destek vermek amacıyla geçtiğimiz günlerde siz belediye meclisi üyelerimizle de istişarelerde bulunduğumuz yapı ruhsatı harçlarında indirim yapılması konusunu meclis toplantı gündemimize aldık. Zamların çokça konuşulduğu bir dönemde meclisimiz onay verirse Belediyemizin kaynaklarından, gelirlerinden tasarruf sağlayarak belli bir indirime gitmeyi arzu ediyoruz.Şimdiden müteahhitlerimize ve sektör temsilcilerimize hayırlı uğurlu olsun. Dün olduğu gibi bugün de Beyşehir Belediyesi olarak müteahhitlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda, yükselen döviz kurlarını bahane ederek sektörle hiç ilgisi olmadığı halde fahiş zamlar yapanların da bu adımlarından vazgeçmesini özellikle insaniyet namına istirham ediyoruz. Çünkü, gerçekten hem ülkemizde, hem de ilçemizde asgari ücretle geçinen çok sayıda insanımız var. Beyşehir Belediyesi olarak, ilçemizin lokomotif sektörü olduğu için müteahhitlerimizin ve arsa sahiplerimizin işlerine faydası olması bakımından yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirime gidiyoruz. İnşallah, bu kampanya ile herkese örnek oluruz ve bu ve benzer kampanyaların devamı gelir diye umut ediyorum.”