Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kooperatif yapıları için imar barışına başvurulabilir mi?

İmar barışına başvurulması halinde 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için yapı kayıt belgesi veriliyor. Peki, kooperatif yapıları için imar barışına başvurulabilir mi?


İmar barışına başvurulması halinde 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için yapı kayıt belgesi veriliyor. İmar barışına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor. 31 Ekim 2018 tarihine kadar müracaat edilebiliyor. 


Yapı kayıt belgesi ödemeleri ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabiliyor. Bu tarihten sonra yapılan yapılar imar barışından yararlanamıyor.


Peki, imar mevzuatı dışına çıkan yani fazla kat ve daire yapan Yapı Konut Kooperatifleri bu yeni yasadan faydalanabiliyor mu?


Evet, bu yapılar da imar barışı kapsamından yararlanarak Yapı Kayıt Belgesi alabiliyor.


İmar barışından yararlanamayan yapılar:


a) 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içinde, 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi uyarınca adı geçen Kanuna eklenmiş olan kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanda,


b) İstanbul tarihi yarımada içinde 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi uyarınca adı geçen Kanuna eklenmiş olan kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanlarda,


c) 19/5/2014 tarihli ve 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirlenmiş Tarihi Alanda,


ç) Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde,


d) Kesinleşmiş planlar neticesinde sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığınca aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş Hazineye ait taşınmazlar üzerinde, bulunan yapılar hakkında Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com