Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Koronavirüs konut kredisi faiz oranlarını etkileyecek mi?

Koronavirüs riski ile yükselen döviz kuru ve artan riskler bazı bankaların konut kredisi faizlerini yükseltti. Mart ayının başından itibaren altı banka, konut kredisi faizlerini artırdı. Peki virüs tehdidi faiz oranlarını etkileyecek mi? İşte merak edilen sorunun yanıtı...


Bankaların konut kredisi faizleri Haziran 2019’dn  itibaren dokuz aydır Merkez Bankasının da politika faiz indirim destekleri ile kesintisiz düşüşe geçmişti. Söz konusu indirimler jeopolitik riskler ve salgın hastalık riski karşısında hareketlenen kur artışa geçti. Mart ayının başından itibaren altı banka konut kredisi faizlerinde artışa gitti.

Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; bankalar kurun dengeye girmesi ve jeopolitik risklerin azalması ile bu hafta itibariyle tekrar düşüşe geçti. İlk olarak konut kredisi faizlerini yüzde 1.01’e çıkaran Garanti BBVA yeniden faiz oranlarını yüzde 0.99’a düşürdü.

Konut için faiz oranlarını yüzde 1.13 olarak uygulayan Türkiye Ekonomi Bankası ise dün gerçekleştirdiği indirimle oranlarını yüzde 1.03’e düşürdü.

Bankaların konut uyguladıkları en düşük faiz oranı yüzde 0.79 seviyesinde. Söz konusu oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ortak kampanyaları kapsamında sadece sıfır konut taleplerinde uyguluyor. Tüm konut talepleri için en uygun kredi faiz oranı ise yüzde 0.87 olarak sunuluyor.

11 Mart itibariyle en düşük konut kredisi faizleri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.94’e indirdi.

Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını yüzde 0.87’ ye tabela oranlarını ise yüzde 0.91’e düşürdü.

İş Bankası

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye yüzde 0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor.

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.