Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Köşe daire

Binanın cadde ve sokak veya birbirini kesen iki sokağa cepheli konutudur. Köşe daireler, ara dairelere göre daha pahalıdır.Köşe daire

Köşe daireKöşe daire nedir? Bir binanın iki cephesine de hakim olan dairesidir. Cadde ve sokağa; birbirini kesen iki sokağa bakan daireler için kullanılan terimdir. Bir binada, sokakların veya caddelerin kesişiminde yer alan, birden fazla cepheye sahip dairelere köşe daire denir.Köşe daire neden tercih edilir? Köşe daire, binanın bakı’sına da bağlı olarak; örneğin güneye bakıyorsa daha fazla güneş alacağı için tercih edilir. Köşe daire neden tercih edilmez?Bina, kuzeye bakıyorsa kışın ısıtma sorunu yaşanabileceği gerekçesiyle tercih edilmeyebilir. Köşe daire cadde ve sokağa veya iki sokağa birden bakıyorsa yaşanabilecek gürültü kirliliği nedeniyle de tercih edilmeyebilir.


Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 'köşe daire'yi şöyle tanımlıyor; 


Köşe daire daha fazla güneş alabilmesi açısından avantajlıdır. İşyerleri veya ofisler için daha avantajlıdır. Gürültü, çekme paylarının çok olması, giriş – çıkış zorlukları açısından konut için bazen dezavantajlı olabilir.Köşe daireler, ara dairelere göre daha pahalıdır. Bu aynı zamanda hem arsa maliyeti nedeniyle, hem de çekme mesafeleri nedeni ile daha az inşaat alanına izin vermesinden kaynaklanmaktadır.