Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Köy Park Açık Hava Müzesi – Altındağ – Ankara

Altındağ Belediyesi’nin 100 yıl öncesinin köy hayatını yaşatmak üzere başladığı müze projesidir. Köy Park, 2013 sonunda bitirilecek. Yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olacak projede vatandaşlar faytola gezebilecek, çocuklar sütün nasıl yapıldığını görecek.


Köy Park Açık Hava Müzesi – Altındağ – Ankara

Köy Park Açık Hava MüzesiKöy Park kaç milyon TL’ye mal olacak?


Altındağ Belediyesi’nin, “Köy Park Açık Hava Müzesi” çalışmalarında son rötuşlar yapılıyor. 100 yıl öncesinin köy hayatının yaşatılacağı Köy Park’ın sene sonunda bitirilmesi planlanıyor. 15 milyon TL’ye mal olması planlanan projenin inşaasına kent yaşamında, beton yapılar arasında vakit geçiren çocuklar düşünülerek başlandı. 

400 dönümlük arazi üzerine kurulu alanda Türkiye’nin en büyük asma köprüsü, yel ve su değirmenleri, 100 yıllık köy evleri, tomruk evler, köy kahvesi, köy camisi, taş köprü, yapay derenin yanı sıra ahırlar, tarlalar ve hayvanlar yer alacak.


Köy Park Açık Hava Müzesi – Altındağ – Ankara


Köy Park’ta neler olacak?


Asmak köprüsü, yel değirmeni, su değirmeni, köy kahvesi, köy camisi, tarihi evleri, ahırları, tarlaları, ekinleri ve hayvanlarıyla Başkentli ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkaracaklarını aktaran Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Burada tamamen bir köy hayatı olacak. 100 yıl öncesinin köy hayatını Ankara’da yaşatacağız. Köydeki geleneksel hayat burada devam edecek. Başkent’te yaşayan çocuklar açık hava müzesi olan parkta koyun ve kuzuları, kümes hayvanlarını görebilecek. Otomobil ve mekanik araçlar buraya giremeyecek” dedi.Altındağ Belediyesi, Köy Park için hangi hazırlıkları tamamladı?


Köy Park için Anadolu’nun farklı yörelerine ekipler göndererek eşya topladıklarını kaydeden Başkan Tiryaki, gelen eşyaları park içindeki köy evlerine yerleştirmeye başladıklarını ifade etti. Tiryaki, çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık gibi yeni kuşağın adını hiç bilmediği birçok eşyanın Köy Park’taki yerini aldığını söyledi. Tiryaki, geçmişte köy hayatını kolaylaştıran bu eşyaların ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını görmek isteyenlerin, Köy Park’a geleceğini aktardı. Tiryaki eşya toplama çalışmalarının sürdüğünü anlattı.Köy Park projesinin amacı nedir?


Hürriyet Gazetesi’nde Oğuz Demir’in haberine gör İçinde koyun, at, inek gibi evcil hayvanların bulunacağı köy parka gelen vatandaşlar faytonla, at ve öküz arabalarıyla dolaşabilecek. Eski ahşap evlerden değirmenlere, ekmek fırınından ahırlara köy hayatının olmazsa olmaz pek çok ritüelini barındıran köyde, buğday öğütülüp un yapılacak ve fırında ekmek pişirilecek. Köy parkta vatandaşlar, içeceği sütü kendisi sağabilecek. Sütten nasıl tereyağ, peynir yapıldığı görecek.


Köy Park Açık Hava Müzesi – Altındağ – Ankara