Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Köyde DASK yapılır mı?

DASK, meskenler için yapılması zorunlu olup bu sigorta, senelik olarak düzenleniyor. Peki, köyde DASK yapılır mı?


DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde karşılıyor.


Meskenler için yapılması zorunlu olan bu sigorta, senelik olarak düzenleniyor. Senenin dolması halinde sigortanın yenilenmesi gerekiyor.


Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tâbi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler ile kat irtifakı tesis edilmiş binalarda DASK yapılabiliyor. Peki, köyde DASK yapılır mı? 


Köy yerleşim alanlarında yapılan binalarda DASK sigortası yapılmıyor. Bunun nedeni ise, köy yerleşimleri -genel olarak gelir düzeyinin düşük olması, binalarda belediye denetiminin bulunmaması ve sigortanın sunumunun zor olması gibi nedenler olarak karşımıza çıkıyor.


Deprem sigortası hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri ise, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren aşağıda yer aldığı gibidir: 


- Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 750 TL 

- Yığma Kagir Yapılar: 540 TL 

- Diğer Yapılar: 275 TL 


DASK yapı tarzına göre bölge bazında fiyatlar:

Çelik, betonarme ve karkas yapılar: I. Bölge 2.20; II. Bölge 1.55; III. Bölge 0.83; IV. Bölge 0.55; V. Bölge 0.44


Yığma kagir yapılar: I. Bölge 3.85; II. Bölge 2.75; III. Bölge 1.43; IV. Bölge 0.60; V. Bölge 0.50


Diğer yapılar: I. Bölge 5.50; II. Bölge 3.53; III. Bölge 1.76; IV. Bölge 0.78; V. Bölge 0.58Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com