Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kozyatağı Mahallesi - Kadıköy

Kadıköy-Kartal metrosunun açılışıyla İstanbul’un Anadolu yakasında konutların en çok değerlendiği lokasyondur. Kozyatağı Mahallesi, Kadıköy’ün karayollarına hakimliği ve denize yakınlığıyla gözde bir mahallesidir.Kozyatağı Mahallesi - Kadıköy

Kozyatağı MahallesiKozyatağı neresidir? Kuzeyinde Küçükbakkalköy Mahallesi ve Kozyatağı Kavşağı, doğusunda İçerenköy Mahallesi, güneyinde Bağdat Caddesi ve Altıntepe Mahallesi, batısında Erenköy ve Caddebostan Mahalleleri bulunmaktadır. Kozyatağı Mahallesi’nin genel özellikleri nelerdir?Kozyatağı, İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri olan Kadıköy'e bağlı olan, son yıllarda gelişimini hızlandırmış, ikamet edenlerin yanı sıra iş yerlerinin ve plazaların da ilgi gösterdiği bir mahalledir. 19 Mayıs, Bostancı, Suadiye ve E-5 tarafında da İçerenköy mahallesi ile komşudur. Bir ucu Minibüs Caddesi'ne uzanırken, diğer ucu da E-5'e kadar varmaktadır. 1991 yılına dek bugünkü 19 Mayıs mahallesini de içeren Kozyatağı Mahallesi nüfus artışı ve hızlı yapılaşma sebebiyle ikiye bölünmüş ve 19 Mayıs mahallesi ortaya çıkmıştır. 56 sokak ve 4 caddeden oluşmaktadır. Kozyatağı Mahallesi, E-5'in üst kısmındaki 7 mahallenin (İçerenköy, Kayışdağı, İnönü, Barbaros, Atatürk, Yeni Sahra, Küçük Bakkalköy) Ataşehir ilçesine bağlanmasından sonra Kadıköy'ün kalan 21 mahallesi arasında en büyük 3. mahalledir. (1.Merpenköy, 2.Göztepe, 3.Kozyatağı, 4.Bostancı, 5.Erenköy) Adı eskiden orada bolca bulunan ceviz ağaçlarından gelmektedir (Koz-Ceviz)


Kozzy, Palladium ve Optimum AVM’ler Kozyatağı’ndadır. 


Mahalle 90'lı yıllara kadar şimdiki sınırlarının yaklaşık iki katına sahipti. Kozyatağı Mahallesinin hızla gelişmesi, bina sayısındaki patlama ve nüfusun yoğunlaşması sebepleriyle mahallemiz 1991 yılında ikiye bölünerek bugünkü sınırlarına sahip oldu ve Kozyatağı Mahallesinin yanında bir de 19 Mayıs Mahallesi oluşturulmuş oldu.Kozyatağı’nda neler var?Kozyatağı Mahalle Muhtarlığı’nın internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor; 


“Mahallemiz bugün 56 sokak ve 4 caddeden oluşmaktadır. Mahallemizin nüfusu yaklaşık 45.000 kişidir. Mahallemizdeki seçmen sayısı ise 30.176'dır. Mahallemiz 820 apartman, 15.500 daire, 850 iş yerinden oluşmaktadır.


Bostancı Mahallesi, Suadiye Mahallesi ve 19 Mayıs Mahallesiyle sınırları bulunan mahallemiz, D100 tarafında da İçerenköy Mahallesi ile komşudur.


Kozyatağı Mahallesinin adına konu olan koz yani ceviz ağaçlarından geçen yüzyıllar içerisinde maalesef eser kalmamıştır. Bununla birlikte mahallemiz sınırları dahilinde tarihi öneme sahip Çınar ağaçları bulunmaktadır. Bu ağaçlar Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet'in seferleri esnasında dikilmiş olan yaklaşık 550 yıllık ağaçlardır.

Mahallemizde şu anda sağlık ocağı olarak hizmet veren bina da tarihi eserdir. Yıllar içerisinde yıkıntılar ve yangınlar geçirerek yok olup gitmek tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu eser, muhtarımızın öncülüğünde hayır sahiplerinin de yardımlarıyla; her türlü izinler alınarak aslına uygun olarak yeniden inşaa edilmiş ve Sağlık Bakanlığına devredilerek Kozyatağı Sağlık Ocağı olarak hizmete girmiştir.


Mahallemizde vatandaşın içme suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik bir Kayışdağı Çeşmesi bulunmaktadır.

Mahallemizde 3 İlköğretim Okulu (Kozyatağı İlköğretim Okulu, İlhami Ertem İlköğretim Okulu, Hakkı Değer İlköğretim Okulu) ve 1 Özel Eğitim Kurumu (Atacan Koleji) bulunmaktadır.


Mahallemizde ayrıca iki adet cami (Mehmet Çavuş Modern Merkez Camisi ve Hacı İsmail Kurt Camisi) bulunmaktadır.”Kozyatağı Mahallesi’nde konut fiyatları ne durumda? Metro güzergâhında yükselmeye başlayan konut fiyatları, açılış döneminde tavan yaptı. En yüksek artışın yaşandığı Kozyatağı’nda geçen yıl 355 bin lira olan dairenin fiyatı Ağustos 2012 itibariyle 450 bin lira seviyesine çıktı.

Kozyatağı’nda 2011 yılında 355 bin lira olan dairenin fiyatı, yükselişine devam ederek, 2012’de 420-450 bin liraya ulaştı. Metronun inşaatında yükselmeye başlayan fiyatlar özellikle bazı bölgelerde doyuma ulaşsa da satılık ve kiralık fiyatlarındaki yükseliş devam etti. Anadolu Yakası’nda 2010-2011-2012 yılları satılık daire fiyatlarının yükseldiği görüldü.


Yapılan incelemelere göre, satılık daire fiyatlarında en yüksek artış Kadıköy ilçesine bağlı Kozyatağı’nda gerçekleşerek, bölgede 2010 yılında 255 bin lira olan ortalama satılık daire fiyatı, 2011 yılında 355 bin liraya ulaştı. Kozyatağı 2012 yılında da en yüksek artışı gösteren bölgelerden oldu, semtte satılık daire fiyatları 400-450 bin liraları gördü.Kozyatağı Mahallesi’nde bulunan markalı konutlardan bazıları hangileridir?Oran Evleri Kozyatağı: Temeli 2008 yılında atılan Oran Konutları projesinde yer alan tüm konutların satışları Nisan 2013 itibariyle tamamlandı.


44 daireden meydana gelen Oran Konutları,10-12 katlı  2 blok halinde yükseliyor. Projede yer alan tüm dairelerin satışları tamamlandı.


Kozyatağı Mahallesi - Kadıköy

Oran Evleri


3+1 ve 4+1 daire tiplerinin yer aldığı Oran Evleri, İstanbul Kadıköy Kozyatağı'nda hayata geçiriliyor. Proje Oran İnşaat imzasıyla inşa edildi.


Teslimlerin hemen gerçekleştiği Oran Evleri Kozyatağı, toplam 10 bin 157 metrekare alan üzerinde yükseliyor.

Yüzme havuzları, fitness center, Türk Hamamı, sauna, oyun alanları gibi imkanların yer aldığı Oran Konutları Kozyatağı'nda A blok 4 bin 269 metrekare, B blok 4 bin 335 metrekare alana sahip. 


Telefon: 0216 410 63 35

Web Adresi: www.oraninsaat.comKozyatağı Nidakule: Tahincioğlu Holding tarafından hayata geçirilen Kozyatağı Nidakule projesinde yer alan ofis katı, Mart 2013 itibariyle 30 dolarlık metrekare birim tutarı ile kiralanıyor. Projedeki kiralık kat 813 metrekare alana sahip...


Kozyatağı Nidakule projesi İstanbul'un Anadolu Yakası 'nda, Kadıköy'de yer alıyor. Tahincioğlu Holding girişimi olan Nida İnşaat'ın hayata geçirdiği Kozyatağı Nidakule projesi toplamda 47 bin 500 metrekarelik inşaat alanı üzerine yayılıyor. 11 bin metrekare arsa alanına sahip olan Kozyatağı Nidakule 'de kalan son katın kiralama süreci devam ediyor.


Kozyatağı Nidakule projesinin 4. katında yer alan ofis ünitesi halen satışta. 813 metrekarelik ofis alanına sahip olan bu katın metrekare birim kirası aylık 30 dolar olarak belirlendi. Kozyatağı Mahallesi - Kadıköy
NidakuleKiralama süreci Jones Lang LaSalle tarafından yürütülen Kozyatağı Nidakule lokasyon olarak Carrefour'a 3 kilometre, Boğaziçi Köprüsü'ne 8 kilometre, FSM Köprüsü'ne 14 kilometre, Sabiha Gökçen Havalimanı'na 27 kilometre, Atatürk Havalimanı'na 32 kilometre mesafede yer alıyor.


Telefon: 212 350 0800

Web Adresi: www.joneslanglasalle.com.trKozyatağı’nın posta kodu nedir?Kozyatağı Mahallesi’nin posta kodu şöyledir: 34742Kozyatağı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri neler? Adres: Kozyatağı Mah. Sarıkaya Sokak No:1/1 Kadıköy/İstanbul 


Telefon & Faks : (0216) 362 48 05


E-posta: kozyatagimuhtarligi@hotmail.com


Web Adresi: kozyatagi.tr.gg
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı