Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kredi ile alınan evin tapu harcı!

Ev sahibi olmak isteyen kimseler, bu hayalini bankalardan kullandıkları kredi ile gerçekleştirebiliyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu harcı ne kadardır?


Ev sahibi olmak isteyen kimseler, bu hayalini bankalardan kullandıkları kredi ile gerçekleştirebiliyor. Bilindiği üzere taşınmaz malın alım satım işlemleri tapu dairesinde yapılıyor.


Tapu dairesindeki bu işlem için tapu harcı ödemesi yapılıyor. Tapu harcı olarak ödenecek bedel, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Peki kredi ile alınan evin tapu harcı nasıl hesaplanır? Harç hangi bedel üzerinden hesaplanır? Çekilen kredi bedeli üzerinden mi? Yoksa yine satış bedeli üzerinden mi?


Evinizi 300 bin TL'ye aldığınızı ancak bankadan 200 bin TL kredi kullandığınızı düşünelim. Bu gibi durumlarda harcın 200 bin TL üzerinden ödenmesi istenebiliyor. Ancak tapunun gerçek satış bedeli olan 300 bin TL üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekiyor.


Kredi ile alınan evin tapu harcı hesaplama örneği 

Bu doğrultuda 300 bin lira satış bedeli olan ev için alıcı tarafından 6 bin lira tapu harcı ödeniyor. Bu harç alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödendiği için toplamda 12 bin lira tapu harcı ödenmiş oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com