Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kredi ile alınan evin tapu masrafı!

Taşınmaz mal alım satım işlemlerinin tamamlanma sürecinde alıcı ve satıcının belli oranlarda tapu masrafı ödemeleri gerekiyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu masrafı nedir?


Taşınmaz mal alım satım işlemlerinin tamamlanma sürecinde alıcı ve satıcının belli oranlarda tapu masrafı ödemeleri gerekiyor. Söz konusu tapu harcı, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor.


Gerçek satış bedelinin binde 20'si alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu masrafı nedir? Kredi ile alınan evin tapu masrafı nasıl hesaplanır?


Gayrimenkulünü banka kredisiyle alınması durumunda, tapu harcı yine gerçek devir bedeli üzerinden ödeniyor. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekir.


Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenir. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabilir. 


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.


Tapu harçlarını tahsile yetkili bankalar..

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASI
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com