Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kredi ile alınan evin tapu masrafı 2016!

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde tapu dairesinde belli oranlarda masrafların yapılması gerekiyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu masrafı 2016 ne kadar?


Gayrimenkul alım satım işlemlerinde tapu dairesinde belli oranlarda masrafların yapılması gerekiyor. Tapu harcı satış bedeli üzerinden hesaplanıyor.


Alıcı ve satıcının ayrı ayrı satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç ödemeleri şart. Peki, kredili alımlarda da bu oran geçerli mi? Kredi ile alınan evin tapu masrafı 2016 ne kadar?


Kimi zaman taşınmaz mal alım satım işlemleri sırasında satış bedeli olduğundan daha az beyan edilerek, daha az harç ödemesi yapılıyor. Ancak bu durumun tespiti halinde kişiler vergi cezası ile karşılaşıyor.


Gayrimenkulü 250 bin TL'ye aldığınızı ancak bankadan 150 bin TL kredi kullandığınızı düşünelim. Gayrimenkulünüzü banka kredisiyle de alsanız, tapu harcınızı yine gerçek devir bedeli üzerinden ödemeniz gerekiyor. 


Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekiyor.


Buna göre 250 bin TL'lik satış bedeli olan ev için alıcı tarafından 5 bin TL tapu harcı ödeniyor. Toplamda ödenecek harç 10 bin TL oluyor.


Aksi halde, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com