Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kredi mektubu nedir?

Kredi mektubu, akreditif olarak da biliniyor. Aynı zamanda şartlı bir banka kredisi olma özelliğini taşıyan kredi mektubu nedir?Kredi mektubu, akreditif olarak da biliniyor. Akreditif, finansal bir kurum tarafından, ismi geçen lehtara, belirtilen belgeleri ibraz etmesi karşılığında, gene belirtilen miktardaki ödemenin yapılması için düzenlenmiş bir belge olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda şartlı bir banka kredisi olma özelliğini taşıyor.


Kredi mektubu ile ilgili yasal esaslar Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor;


Kredi mektubu, mektup gönderenin gönderilene bir üst sınır belirleyerek veya belirlemeksizin, kredi mektubundan yararlanacak belirli kişiye istemde bulunacağı miktarda para ve benzeri şeyleri verme konusundaki vekâletini içeren belge oluyor.


Kredi mektubu, vekâlet sözleşmesi ve havale hükümlerine tabidir.


Üst sınır belirlenmeksizin verilmiş olan kredi mektubunda mektuptan yararlanacak kişi, bu mektupla ilgili olanlar arasındaki ilişkiye açıkça uygun olmayan fazla bir istemde bulunursa mektup gönderilen, durumu gönderene bildirmek ve cevap alıncaya kadar ödemeyi ertelemek zorundadır.


Kredi mektubuyla verilen vekâlet, ancak gönderilen tarafından belirli bir miktar için kabul edildiği takdirde geçerli olur.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com