Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Küçükbakkalköy Mahallesi - Ataşehir – İstanbul

İstanbul ilinin Ataşehir ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Küçükbakkalköy’de yerleşim 1940 yılında başlar ve mahalle uydu kent projelerinin lokasyonu olur. Nüfusu 21 bin 48 kişidir.Küçükbakkalköy Mahallesi - Ataşehir – İstanbul

Küçükbakkalköy Mahallesi, Ataşehir, İstanbulKüçükbakkalköy nerededir?


İstanbul’un Anadolu yakasındaki Ataşehir İlçesi’nin Küçükbakkalköy Mahallesi’nin kuzeyinde Kozyatağı O2 Bağlantısı karayolu ve Barbaros Mahallesi, doğusunda Ataşehir, güneyinde Bostancı Mahallesi ve batısında Kozyatağı Kavşağı ile Kadıköy bulunur. 


D-100 Karayolu ile İstanbul Çevre Yolu arasındaki bölgede kalır. 


İlk yerleşim yerleri 1940lı yıllarda başlamış olup hızla ilerlemiştir. Günümüzde yeni uydu kent projeleri ile hızla büyümektedir. Ankara Asfaltı'nın yukarısında kalan bölge çevre yolu ve minibüs yoluna kolay ulaşımı sayesinde tercih edilmektedir. İlköğretim kurumlarıyla, Metin Sabancı Spastik Çocukları İyileştirme Merkezi ve Taçspor tesisleriyle sosyal alanda da hızla ilerlemektedir. Bünyesinde tabiki başta gerek okulunun büyüklüğü , mimari güzelliği ve çalışkan öğrencileriyle Dilek Sabancı Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Prof.Faik Somer Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ve Ataşehir Anadolu Lisesi'ni Barındırır.


Küçükbakkalköy Mahallesi’nin tarihçesi nedir?


Ataşehir'in en eski mahallerinden biri olan Küçükbakkalköy'ün tarihi Bizans dönemine kadar dayanıyor. Köy içi diye bilinen Acısu Çeşmesi'nin aktığı bölgede rivayete göre bir ayazma vardı. Bu ayazmanın son yapılan yol çalışmasının altında kaldığı da iddialar arasında. Eski bir Rum Köyü olan Küçükbakkalköy'de büyük bir pazar kurulurmuş. Tavuktan hindiye, her türlü meyve sebzeye kadar bu pazarda bulunurmuş. Mahallenin isminin bu pazardan geldiği iddia edilir.Küçükbakkalköy’de neler var?


Son yıllarda hızla değişen Küçükbakkalköy'ün nüfusu 21.048 kişidir. Ataşehir Belediyesi eski binasının da bulunduğu mahallede; Türkan Saylan Tıp Merkezi, Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK Hasta Konuk Evi, Ataşehir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi (ATAMEM), Ataşehir Kent Konseyi, Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu, 1 Zabıta Hizmet Birimi, Ataşehir Belediyesi Aşevi, Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, Ataşehir Nüfus Müdürlüğü, 3 Özel Sağlık Merkezi, 4 Eczane, 1 Halk Eğitim Merkezi, 2’si devlet 3 İlkokul, 2 Lise, 1 Zihinsel Engelliler İlkokulu ve 4 ibadethane bulunmaktadır. 


Küçükbakkalköy'ün merkezini Atatürk heykeli ve aşağı inen Fırın ve Uzun caddeleri oluşturuyor. Küçükbakkalköy eskiden nasıl bir yerdi?


Mahallenin eski sakinlerinin mahallenin geçmişinden akıllarda kalanlar şunlar:


Kahraman çiftliği Caddesi'nin ilerisinde yazlık çiftlik sineması vardı. Aynı yazlık sinemadan bugün Kastelli İş Merkezi'nin yer aldığı arazinin batı tarafında bulunuyordu. Eski yıllarda Kastelli İş Merkezleri'nin olduğu yerde sirk kurulurdu. Kalan boş bölümde ise çocuklar top oynardı .


Küçükbakkalköy aşağı ve yukarı mahalle olarak iki kısma ayrılıyordu. Mahallenin aşağı bölümü köy kahvesinin ve Acı Çeşme'nin olduğu yerdi. Bu gün büyük sitelerin olduğu alanda bir dere vardı. Derenin suyu o kadar temizdi ki mahallenin gençleri oraya yüzmeye giderdi. Bu derenin kenarlarından kadınlar küçük altın parçaları toplar, tülbentlerine sararlardı.1 yıl boyunca topladıkları altınları bayram arifesinde gidip Kapalıçarşı'da paraya çevirir çocuklarına bayramlık alırlardı. Bu gün Ataşehir olarak adlandırılan sitelerin olduğu bölgede fundalık alan çoktu. Buradan çıkarılan funda toprakları, koyun gübresi ile karıştırılıp Bostancı ve Suadiye de bulunan villaların bahçelerine taşınırdı. Bu bölgede aynı zamanda koyun ahırları, kuzu mantarları ve ekin tarlaları vardı. Küçükbakkalköy Mezarlığının karşısındaki alan ise harman yeriydi.Küçükbakkalköy Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Küçükbakkalköy Mahallesi’nin posta kodu şöyle; 34710Küçükbakkalköy Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Yusuf ALTAY

Adres: Küçükbakkalköy Mah. Geziciler Sok. No:4 Ataşehir / İstanbul

Tel: 0 216 573 42 82