Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kültür Üniversitesi kampüsü

15 Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı yasa ile kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip bir vakıf üniversitesidir. İstanbul Kültür Üniversitesi’nin Şirinevler ve Ataköy’de birer kampüsü bulunmaktadır.Kültür Üniversitesi kampüsü
İstanbul Kültür ÜniversitesiKültür Üniversitesi’nin tarihçesi nedir?


T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), 15 Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı yasa ile kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip bir vakıf üniversitesidir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca eğitim ve öğretim yapmaktadır ve bir devlet üniversitesinin her türlü hak ve yetkisine sahiptir.


İKÜ, 1930'lu yıllardan bu yana eğitim ve öğretim ile başarıyla uğraş veren eğitimci kişilerin etkin olduğu bir vakıf tarafından kurulmuştur. Üniversite, eğitimci özelliklere ve deneyimlere sahip kişilerden oluşan Mütevelli Heyet tarafından yönetilmektedir.Kültür Üniversitesi kampüsleri kaç kilometrekare alan üzerine kuruludur?


Kent Üniversitesi tipinde Şirinevler Kampüsü'nde bulunan binalardaki büro, derslik ve laboratuvarlar özenle inşa edilmiş ve özenle donatılmışlardır. Şirinevler Kampüsü'ne ek olarak 40 bin m2 kapalı alan ve 25 bin m2 açık alan olmak üzere toplam 65 bin m2 lik yeni Ataköy Kampüsü, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında hizmete sunulmuştur. Bu kampüste çeşitli bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği salonların yanında spor kompleksine de yer verilmiştir. 2009 - 2010 eğitim-öğretim yılından itibaren Meslek Yüksek Okullarında, eğitim yapan öğrenciler için 6000 m2  yeni bir kampüs açılmıştır.Kültür Üniversitesi kaç fakülte, kaç bölüm var?    


İKÜ'nün yedi (7) fakültesindeki 23 bölümde, üç meslek yüksekokulundaki 18 programda ve iki enstitüsündeki 6 doktora 28 yükseklisans programında 2011-2012 akademik yılında 7755 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilere 383 kadrolu, 228 saat ücretli toplam 611 öğretim elemanı ders vermektedir. Üniversitede öğrenci/öğretici oranı 11 dir.


Öğrencilerin % 24,4'ü, ÖSYM tarafından burslu programlarımıza yerleştirilen öğrencilerdir. Ayrıca Kurucu Vakıf ve öğrencilerin % 35'ine öğrenim bursu, aylık ve nakdi yardım bursu sağlanmıştır. Bu durumda yaklaşık olarak her üç öğrenciden ikisi, burs olanaklarından yararlanmaktadır.


İKÜ ilk önlisans ve yükseklisans mezunlarını 1998-1999, ilk lisans mezunlarını 2000-2001 Akademik yılında verdi. Kültür Üniversitesi kampüslerinde hangi etkinliklere yer verilmektedir?


İKÜ ülkemizde Bologna Sürecine dahil olan ilk üniversitelerinden biridir.


İKÜ, Sanatsal, Kültürel ve Bilimsel etkinliklere özel bir önem vermektedir. Ataköy ve Şirinevler Kampüsü’ndeki çağdaş salonlarında periyodik klasik batı müziği konserleri, resitalleri, konferanslar, bilimsel toplantılar düzenlenmektedir. Bu etkinlikler öğrencilerin, velilerin ve İstanbul halkının büyük beğenisini kazanmaktadır.

Ataköy Kampüsü’ndeki kapalı spor salonuna ek olarak spor tesisleri bakımından zengin olan (Olimpiyat Tesisleri gibi) Ataköy, Bakırköy ve Yeşilköy semtlerindeki çeşitli kuruluşlarla yapılan anlaşmalarla öğrenci kulüplerinin tesis gereksinimleri karşılanmaktadır.


İKÜ öğrencilerinin sağlık, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri Sağlık Dairesi Başkanlığı’nca yapılmaktadır. Gerekli hallerde bitişikteki Ataköy Hastahanesi'nden, anlaşmalı hastahane olarak yararlanılmaktadır.Kültür Üniversitesi kampüslerine ulaşım nasıl sağlanır?


İKÜ'nün İstanbul'da sağladığı en önemli avantajlardan biri de kampüslerine ulaşımın kolaylığıdır. Ataköy ve Yenibosna Metro , Otobüs ve Metrobüs durakları çok yakındır. Kampüs, E-5 Karayolu üzerinde olup, Atatürk Havaalanı ve Bakırköy Deniz Otobüsü İskelesine 10 dakikalık mesafededir.Kültür Üniversitesi yerleşkelerinde neler var?


Ataköy Yerleşkesi


 Eğitim Fakültesi

 Fen - Edebiyat Fakültesi

 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 Mimarlık Fakültesi

 Mühendislik Fakültesi

 Sanat ve Tasarım Fakültesi

 Sosyal Bilimler Enstitüsü

 Fen Bilimleri Enstitüsü

 Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi

 İKÜ Sanat Galerisi

 Sağlık Merkezi

 Kütüphane


Şirinevler Yerleşkesi


 Hukuk Fakültesi

 Yabancı Diller Merkezi

 Adalet Meslek Yüksekokulu

 Yurtlar

 Kütüphane 


İncirli Yerleşkesi


 İşletmecilik Meslek Yüksekokulu

 Teknik Bilimler Meslek YüksekokuluKültür Üniversitesi kampüsü


Kültür Üniversitesi kampüslerine nasıl gidilir?


Üniversitenin Ataköy, Şirinevler ve İncirli Yerleşkeleri:


•  E–5 Karayolu üzerindedir.

•  Toplu taşıma araçları ile ulaşımı son derece kolaydır.

•  Hafif Metro İstasyonuna ve otobüs duraklarına yürüyüş mesafesindedir.

•  Atatürk Hava Limanı ve Bakırköy Deniz Otobüsü İskelesine 15 dakika uzaklıktadır.

•  Modern alışveriş merkezleri ile çevrelenmiş bir kent üniversitesidir.

•  Yerleşkelerimiz arasında sürekli servislerimiz vardır.

•  Anadolu yakasından gelen öğrencilerimiz için sabah ve akşam saatlerinde Bakırköy Deniz Otobüsü’ne servislerimiz bulunmaktadır.

• Avcılar-Söğütlüçeşme arasındaki Metrobüs hattında gerçekleştirilen seferler, Kuleli durağından 3 dakika yürüyüş mesafesinde hizmet vermektedir.


Üniversiteye ulaşım için kullanılabilecek İETT otobüs hatları şöyledir: 


•  Avcılar-Bakırköy (76B)

•  Yenibosna Metro-Eminönü (82)

•  Yenibosna Metro-Beyazıt (82B)

•  Yenibosna Metro-Mecidiyeköy (85B)

•  Yenibosna Metro-Taksim (73)

•  Taksim-Avcılar (76T)

•  Mecidiyeköy-Avcılar (78)

•  Vezneciler-Avcılar (78A)


Deniz Yolu ile Ulaşım:


İDO Bakırköy terminaline ulaştıktan sonra sabah ve akşam belli saatler için tüm yerleşkelere servis hizmeti veren İKÜ araçlarını kullanabilirsiniz. 


Aşağıdaki tabloda; 


•  Sabah 08.20 ila 09.05 saatleri arası düzenlenen ve İDO Bakırköy terminalinden tüm yerleşkelere giden servislerin saatlerini,


•  Akşam 15.25 ila 18.40 saatleri arasında düzenlenen ve yerleşkelerden İDO Bakırköy terminaline giden servislerin saatlerini bulabilirsiniz. 


Bakırköy Deniz Otobüsleri Terminali ile Yerleşkeler Arası Servis Saatleri Tablosu: 


Kültür Üniversitesi kampüsüServisler:


İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy, İncirli ve Şirinevler yerleşkeleri arasında ve bu yerleşkeler ile İDO Bakırköy terminali arasında servis hizmeti yürütmektedir. Aşağıda yerleşkeler arası servislerin güzergahlarına göre saatlerini gösteren tabloları bulabilirsiniz.


Not: İDO Bakırköy terminali ile yerleşkeler arasında çalışan servislerin saatlerini aşağıdaki deniz yolu ile ulaşım başlığı altında bulabilirsiniz. 


Kültür Üniversitesi kampüsü


Kültür Üniversitesi iletişim bilgileri nelerdir?


Adres Şirinevler Kampüsü: E5 Karayolu Üzeri, No:22 Şirinevler 34510 / İstanbul

Adres İncirli Kampüsü: İncirli Yolbaşı Sok. No:1 Bakırköy 34147 / İstanbul

Adres Ataköy Kampüsü: E5 Karayolu Üzeri Bakırköy 34156 / İstanbul

e-posta: kultur@iku.edu.tr

Tel: (0212) 498 41 41 pbx 

Faks: (0212) 498 43 06

Web: www.iku.edu.tr