Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kür nedir, neden yapılır? - Beton bakımı nasıl yapılır?

Betonun priz (kuruma) süresi ve dayanım kazanması aşamasında su kaybı ve hava etkisinden korunmasına kür denir. Özetle betonun bakımı işlemine bu ad verilir.Beton, tüm dünyada en çok kullanılan yapı malzemesi olmayı saglamlıgı, ekonomik olusu, çevre ve yangına karsı direnci, kolay sekil alabilmesi ve kolay temin edilebilmesi ile saglamıstır. Betonun diger yapı malzemelerine göre en büyük farkı; köken olarak birbirinden çok farklı malzemelerin birlesmesi ile temin edilmesidir.


Kür nedir, neden yapılır? - Beton bakımı nasıl yapılır?Santralde üretilen hazır beton tasınması, yerlestirilmesi ve uygulama yapılması safhalarında fiziksel (kıvam) ve mekanik (dayanım) olarak degisim geçirir. Bu degisimler dıs ve iç kosullardan etkilenmektedir. Betonun hızlı devirde tasınması, yüksek sıcaklık ve uzun tasıma süresi betonun özelliklerini etkileyen bazı etmenlerdendir. Yerlestirme esnasındaki hatalar (kalıplar-vibratör uygulamasıyerlestirme gibi ) betonun yine fiziksel ve mekanik özelliklerini olumsuz etki yapabilir.


Hazır beton üreticisi betonun üretilmesi, tasınması ve istenilen yere bosaltılmasından sorumludur. Daha sonraki safhalarda betonun mastarlanması, vibrasyon uygulaması ve beton bakımı gibi uygulamaya önelik isler müteaahitin görevidir. Bu safhalarda yapılacak kötü ve eksik uygulamalar betonarme yapıda büyük sorunlara neden olabilir.


Santralde standarda uygun üretilmis, tasınmıs, dökülmüs,yerlestirilmis ve bitirilmis beton uygulaması, betonun ilk mukavemetini alması sonrasında çevre kosullarına göre bakıma (küre) tabi tutulmadıgında kötü sonuçlar verir.


Sıcak hava da betonun asırı su kaybı engellenmediginde çatlaklar olusur ve en önemlisi hidratasyon reaksiyonu için gerekli su kaybolur. Beton daha gevrek ve kırılgan bir yapıya sahip olur. 


Soguk havada ise hidratasyon reaksiyonları yavaslayacagı için betonun mukavemet kazanması gecikir ve betonun islenmesi daha zor olur. Bu etkiler betonun sadece dayanamını degil, dayanıklılık (durabilite) kritelerini de olumsuz etkiler.