Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuranglez nedir?

Binaların zemin altı katlarında dogal ışık ve havalandırma saglamak icin yapılan bolum.Bina cephesine yapışıktır ama statik olarak ayrı calışırlar.


Kuranglezin üzeri de genellikle izgara ile kapalidir.


Fransızca'da ingiliz avlusu anlamına gelir.


Sokakta, kuranglezler üzerinde yürürken, en olmadık zamanlarda, anahtarınız elinizden kayıp buraya düşebilir: böyle de bir riski vardır.


Fotoğrafta olduğu gibi (Yeditepe Üniversitesi Kampüsü - Ocak 2014), üzerine basılması yasaklanabilir.


Fransızcası "cour anglaise" şeklindedir.


Türkçesi "ışık bacası"dır.


Kuranglezlerin modern versiyonlarından bazıları cam elyaf ile güçlendirilmiş polypropylen (PP-GF) malzemeden üretilmiştir. Bakınız: http://www.acoturkiye.com/Product_Details.aspx?ID=17


Kuranglez ile ilgili hükümler Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik içerisinde veriliyor.


Yönetmeliğin 14. maddesinin 53. bendine göre kuranglez:


"Parsel sınırı içinde kalmak ve binaya bitişik olmak şartıyla binaların tabii zemin altında kalan bölümlerine doğal ışık ve havalandırma sağlamak amacıyla en az 0.80 metreden en fazla 1.20 metre genişlikte olabilen ışıklıklardır. Bina etrafında mütemadi kuranglez tesis edilemez. Kuranglezlerden giriş çıkış yapılamaz. Ancak, yol cephesinde bulunmayan kuranglezlerinden kaçış amacıyla çıkış tertiplenebilir."


Kuranglez nedir?