Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuşdili Çayırı - Kadıköy

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kuşdili Çayırı’nın alışveriş merkezi yerine yeşil alan olmasına ilişkin raporu 11 Temmuz 2013 tarihinde kabul etti. Bölgenin yüzde 50’lik alt kısmına da iki katlı otopark yapılacak.Kuşdili Çayırı - Kadıköy

Kuşdili Çayırıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kuşdili Çayırı için nasıl bir karar aldı?Bölgeyi betonlaştıracağı gerekçesiyle eleştirilen Kuşdili Projesi, 11 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Büyükşehir Meclisi’nden (İBB) çıkan kararla iptal oldu. Yeni Kuşdili planı ise CHP’li üyelerin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek rapor kabul edilirse, Kuşdili’nde yerin altına otopark yapılacak. Üst kısım yeşil alan olarak kalacak.


Hurriyet.com.tr’de 11 Temmuz 2013 tarihinde Fatma Aksu imzasıyla yayınlanan habere göre; Kuşdili Projesi, Kurbağalıdere Islah Projesi’yle birlikte 14 Mayıs 2013’te 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan tadilatı tekliflerinde yer almıştı. Teklifi inceleyen İBB İmar Komisyonu, “Kamu yararı taşıdığından ve bölgenin yeşil alan ihtiyacının karşılanmasına yönelik olduğundan ‘Zemin altı otopark alanı, park alanının yüzde 50’ lik kısmında yapılacaktır. Zemin altı otopark yapılan kısımda otopark döşemesinin üst kotu doğal zemin kotunun minimum 1.5 metre altında olacaktır” şeklindeki plan notuyla birlikte teklifi İBB Meclisi’ne göndermişti. Raporda CHP’li üyelerin, “Kuşdili’nde arkeolojik kazı çalışması yapılsın. Otopark yapılmasın” şerhleri de yer almıştı.İBB Meclisi’nde siyasi partiler ne dedi?Rapor bugün yapılan İBB Meclisi’nin gündemindeydi. CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, söz konusu raporun, otopark yapımına ilişkin bölümünün düzeltilerek, “Herhangi bir yapılaşma olmadan, sadece yeşil alan olarak kullanılacaktır notu eklenerek “ oylanmasına ilişkin aykırı teklif ise oy çokluğuyla reddedildi. 


Ak Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan oylama öncesi söz alarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kuşdili Projesi’ne ilişkin plana müdahale edip, imar azaltılarak değişiklik yaptığına dikkat çekip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oluru ile projeyi kamuoyu talepleri doğrultusunda yeşil alan olarak planlandıklarını, CHP’nin muhalefet olarak buna “Hayır” deme şansının olmadığını söyledi. 


Vatandaşın tepkisine ve sesine kulak verip kamuoyu yoklamaları yapıldığını hatırlatan Ergün Turan, şöyle konuştu: 

“Yapılmak istenen şey halen tamamı otopark olarak kullanılan betonla kaplı olan alanın tamamını yeşil alan yapmak. Bölgedeki otopark ihtiyacı nedeniyle, 47 bin metrekarelik alanın 15-20 bin metrekarelik kısmında, üzerinde ağaç yetiştirilebilecek şekilde peyzaj düzenlemesi çalışması yapılacak. Zaten zemin açısından çok katlı yapılamaz. Tek katlı bir otopark olacak. Üzerinde 1,5 metre dolgu alanı demek, birçok yetişkin ağacın yetişmesi demek. Yeşil hassasiyeti nedeniyle böyle bir karar alıp tamamını yeşil alan yaptık. Ama bölgede otopark da büyük ihtiyaç. Ticari maksat yok. Yerin 1,5 metre altında 800-1000 araçlık otopark olsun, üzerinde ağaç yetiştirelim dedik. İstanbul’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.BAKANLIK PLANI HALA YÜRÜRLÜKTE


CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan da, taleplerinin tarihi Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olarak kalması doğrultusunda olduğunu belirterek, AK Parti’nin geçmişte burayı imara açan bir plan yaptığını ifade edip, sivil toplum örgütleri ve Kadıköy Belediyesi’nin açmış olduğu dava sonucu İBB’nin yaptığı planın iptal edildiğine dikkat çekip, şunları söyledi:


“Plan iptal olunca ihalenin de bir hükmü kalmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burada daha vahim bir plan yaptı. Birincisine göre biraz daha insaflı olan o planı hala yürürlükte. 30 yıldır o bölgede siyaset yapıyorum ve Kadıköy meclis üyesiyim. Kadıköy halkının, esnafın STK’ların ve Kadıköy Belediyesi’nin görüşünü biliyorum. Tüm kurumların talebi buranın yeşil alan olarak kalması. Ne amaçla olarak olsun hiçbir yapılaşmanın olması. Salı pazarı tamamen yeşil alan olup, Kadıköy halkına sunulması. Ayrıca burası SİT alanı. O nedenle arkeolojik çalışmalar yapılmadan böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyoruz.”


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ne dedi? Anadolu Ajansı’nın 28 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda vatandaşlarla sahur yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Topbaş, İstanbul'da birçok yeşillendirme çalışmalarının da bulunduğunu anlatarak, birilerinin bahsettiği gibi yeşil alanları imara açma değil, çok yüksek değerdeki arazileri yeşil alan olarak halkın kullanımına sunma çalışmaları olduğunu kaydetti.


Bunun daha bir başlangıç olduğunu dile getiren Topbaş, "Geçen ayki Belediye Meclisimizde ayrıca Kuşdili Çayırı diye bilinen ama çayırlık olarak esamesi okunmayan, eskiden Salı Pazarı olarak kullanılan ve trafiği yoğun şekilde etkileyen bu alanla ilgili de bir adım attık. Daha önce yapılan planları iptal ettik. Buranın bir çayıra dönecek şekilde imarını kaldırdık ve yeşil alan olarak İstanbul'a kazanımını sağlayacağız. Bu alandaki çalışmalarımız inşallah devam edecek" ifadelerini kullandı.Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ne diyor?İBB’nin aldığı kararı Kadıköylüler adına sevindirici bulduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, CHP grubunun hiç otopark olmasın yönündeki muhalefet şerhine karşın, bölgenin otopark ihtiyacına da dikkat çekip, “Bu oran yüzde 50 değil, yüzde 25 olmalıydı” dedi. Öztürk, kararı şu sözlerle değerlendirdi:


“Ankara Asfaltı ile Kurbağalıdere arasında kalan genel plan notlarında 10 bin metreyi aşan yeşil alanlarda, yüzde 25 yeraltına otopark yapılabiliyor. Burada da yüzde 25’i aşmaması gerekirdi. Üst tarafın komple yeşil olmasını gayet olumlu karşılıyorum. Burası sit alanı, antik alan. Bizim de Söğütlüçeşme’de 300 araçlık otopark inşaatımız var. Arkeolojik alan olduğu için bir buçuk yıldır elle kazı yapıyoruz. Kuşdili de dere yatağı olduğu için yüzde 25 oranında yer altı otaparkı, üstü yeşil en ideali. Kadıköylülür adına sevindirici. Buna da razıyız. AVM’den yeşil alana gelmesi bile çok büyük bir aşama.”Selami Öztürk, İBB’nin Kuşdili Çayırı kararını kendi blogunda nasıl değerlendirdi? Kadıköy Belediye Başkanı Avukat Selami Öztürk, resmi blogunda şu satırları kaleme aldı;  


"Kuşdili Çayırı Yeşil kalacak, Bu Başarı Kadıköylülerin!


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden Tarihi Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan kalması yönündeki karar geçti. Bu başarı, Kuşdili Çevre Gönüllülerine, Tarihi Çarşı Esnafına, 7.600 imza ile itiraz eden gönüllülerimize ve tüm Kadıköylülere aittir. Bu mücadeleye destek veren ve yeşil kalmasını sağlayan herkese ve her kuruma teşekkür ederim.


Bu alanın yeşil olarak kalması için Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ulusal çapta proje yarışması başlatmış ve tüm bölgenin aktif yeşil alan olarak tasarlanması için alternatifler oluşturmayı amaçlamıştır. Buradan çıkacak projeler kamuoyuyla paylaşılacak. Bu alanın yeşillendirilmesi için tüm kurumlarla işbirliğine hazırız.


Dileğimiz kentlerdeki yeşil alanların artması adına bu mücadelenin herkese örnek olmasıdır."