Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kuzguncuk Mahallesi - Üsküdar

İstanbul'un yapılanma izni verilmeyen ama restorasyon binalarla yeni yerleşim yerine dönüşen Anadolu yakası Boğaz semtlerinden birinin adı.Kuzguncuk nerede?


Kuzguncuk; Üsküdar ilçesine bağlı bir semttir. İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alır. Üsküdar, Paşalimanı ile Beylerbeyi arasında bulunur. Eski adı Hrisokeramos olan Kuzguncuk’ta II. İustinos tarafından yaptırılan kilise sonrası yerleşim başladı. Musevilerin ilk yerleşim yeri olarak bilinir. Museviler dışında Rumların da yaşadığı bilinen semtte ayrıca 18.yy’da Ermeniler  Kuzguncuk’a yerleşmeye başlar. Müslümanlar ise daha çok Öküz Limanı olarak bilinen bölgede yerleşmişlerdir. Bu bölgede Müslümanlara ait çeşme, mezarlık, cami gibi yapılar yer alır.

Kuzguncuk’ta 1914 yıllarında 70 Müslüman, 250 Rum, 1.600 Ermeni, 400 Yahudi bulunur. 1933 yıllarında ise 580 hane ve 4 bin nüfusa sahip olur.


Kuzguncuk

Kuzguncuk’ta yer alan tarihi yapılar hangileridir?


1. Pembe Yalı ( Fethi Pasa Yalısı )

2. Tarihi İskele Çeşmesi

3. İsmet Baba Lokantası

4.Çınaraltı

5. Kuzguncuk İskelesi

6. Kuzguncuk Camii

7. Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi

8. Büyük Sinagog

9. Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi

10. Dilim Pastanesi

11. Eski Berber dükkanı

12. Kuzguncuk Postanesi

13. Ayios Pantelemion Kilisesi ve Ayazması

14. Cemil Molla Köşkü

15. Fethi Ahmet Paşa Yalısı


Kuzguncuk

Kuzguncuk Bostanı’na ne oldu?


Kuzguncuk semtinde yer alan son bostan İlya Şore’ye aitti. 1977 yılında Vakıflar’a geçen bostan, Boğaziçi İmar Y.K. Kurulu, Boğaziçi Kanunu’na aykırı olarak okul izni verildi. 1992 yılında Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden ‘imar durumu belgesi’ alındı ve betonlaştırılmak istendi. Mahkemeler açılıp, bostan koruma altına alındı ve Kuzguncuklulara devredildi. Son günlerde bostan üzerinde yapılaşma çalışmaları tekrar başladı. 


Kuzguncuk’ta oturan ünlüler kimler? 


Kuzguncuk'un adını en iyi duyuran isim şair Can Yücel oldu. Zaman Gazetesi yazarları Mümtazer Türköne ve Joost Lagendijk de Kuzguncuk sakinlerinden. 


Kuzguncuk

Kuzguncuk’ta restorasyon süreci nasıl başladı? 


Bir grup çok gelirli, lüks evler için şehir dışına kaçarken, bir grup İstanbul'lu çok gelirli de Ortaköy, Kuzguncuk, Balat gibi semtlerdeki evleri restore ettirerek, bir kıyı köyü havasındaki bu lokasyonları kendilerine mesken tuttu.


Mimar Cengiz Bektaş, Kuzguncuk'taki bir çok evin restorasyonunu gerçekleştirerek lokasyonun yerleşim değerini arttırdı. Boğaz ön görünüm bölgesinde olduğu için yapılanma yasağı kapsamında bulunan Kuzguncuk'ta yeni bina yapılamaması nedeniyle restore edilmiş binalarla bölgeye olan ilgiyi büyüttü.


Son dönemlerde Kuzguncuk, İstanbulluların tercih ettikleri bir semt haline gelmiş ve eski evlerin restorasyonu hızlanmıştır. Kuzguncuk, yine de İstanbul’un geleneksel Boğaziçi köylerinin özelliklerini bir ölçüde taşımayı sürdüren yerleşmelerinden biridir.