Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Laleli - Fatih

İstanbul’un Fatih İlçesi’nin semtidir. Laleli, tekstil mağazalarıyla Türkiye’den Rusya ve BDT ülkelerine bavul ticareti gerçekleştirilen bölgedir. Laleli semtinin sokakları 2010 yılında trafiğe kapatılarak yayalaştırılmıştır.Laleli - Fatih

Laleli Semti, Fatih, İstanbul

Laleli nerededir?


Laleli, Fatih İlçesi sınırları içindeki bir semttir. Beyazıt ile Aksaray arasında, tarihi İstanbul'un (suriçi) ana aksı olan Ordu Caddesi etrafında uzanır. 


Ordu Caddesi üzerinde Balabanağa, Mesih Paşa ve Mimar Kemalettin Mahalleleri arasında kalan semttir.Laleli - Fatih

Laleli neden bavul ticaretiyle ünlüdür?


Günümüzde Laleli'de birçok tekstil firması bulunmaktadır. Ve bu firmalar Rusya ve Doğu Bloku ülkelerine giyim eşyası ihraç etmektedirler. Ayrıca bavul ticareti olarak da adlandırılmaktadır.Laleli ne zaman yenilendi? 


Yapılan sokak ve cadde yenilemeleri ile Laleli Bölgesinde görsellik üst seviyelere çıkartılmış ve bölgedeki turistik ve ticari canlılık arttırılmıştır.


2010 yılında yollarda yapılan cep kısımları dikkate alındığında bölgede yaşanan trafik karmaşası giderilmiş buna istinaden ticari faaliyetlere hız kazandırılmıştır. Yapılan yol çalışmasında tretuarlarda bulunan kademeler kaldırılmış olup Engelli vatandaşlarımız için düz zemin oluşturularak kullanım olanakları kolaylaştırılmıştır. Yol ile tretuvar geçişlerinde engelli rampaları oluşturulmuş ve geçiş alanına engelli platformu da konularak Engelli vatandaşlarımızın kullanım olanakları kolaylaştırılmış, bu vesile ile gidebilecekleri alanlara ulaşımı rahatlatılmıştır.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura