Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Laz müteahhit

Karadenizli olarak bilinen, özellikle 1960-1970 yılları arasında İstanbul’da bir çok konut projesine imza atmış müteahhit grubudur. Her Karadenizli Laz değil. Lazlar, Doğu Karadeniz'de yaşayan ve kendilerine özel dilleri olan bir halk.
Laz müteahhit kime denir?


Kat karşılığı apartman yapan laz müteahhitler 2000’li yıllardan sonra işlerini artırarak gelişmeye başladı. Laz müteahhitler ile ilgili sosyal medyada birçok ilginç tanımlamalar yer alırken, yapılan bazı konutlar çok güldürdü.


Laz müteahhitler, mizah dergilerinde ve Türk sinemasında genellikle cebinde parası olan, Karadeniz bölgesinden büyük kentlere göç eden ve işi bilen kişilere iş yaptıran insanlar olarak karikatürize edildiler. Genellikle inşaat sektöründe deneme yanılma yöntemini kullanırlar. Mahalle aralarında boş arazileri, gecekondu yapıları takip eder, sahipleri ile görüşüp kat karşılığında yüksek katlı apartman yaparlar.


1994 ekonomik kriz sonrası durgunlaşan konut sektörü, 1999 depreminden sonra durgunlaştı ve 1999 depremi ardından yaşanan 2001 yılındaki ekonomik kriz tamamen sektörün bitmesine sebep oldu. Son 5 yılda atağa geçen inşaat sektöründe laz müteahhitler kadar sonradan sektörün içine girenlerde bu pastadan çok fazla pay aldı.


Laz müteahhitler tarafından yapılan birbirinden ilginç yapılar, laz müteahhit kavramının espri ve şaka konusu olmasına neden olmuştur.Bazı laz müteahhitlerin yaptığı projeler şöyle:


Laz müteahhit
1.Fındıklı’da yaşayan laz müteahhit, manzarayı daha iyi görebilmek için gürgen ağacının gövdesine bir kameriye yaptı. 60 metrelik ağacın 30.metresine kameriye yapan müteahhit, evi ile kameriye arasındaki ulaşımı da 15 metre boyundaki ahşap köprüden sağlıyor.


Laz müteahhit2.Rize’de bir ev yapımına başlayan müteahhit, evi inşa edecek bölgede bulunan telefon kablolarının kaldırılması için müracaat edip, olumsuz yanıt alınca bir yol buldu. Bu yol; iki katlı yapının alt kat penceresinden içeri giren kabloları, çatıdan dışarı çıkacak şekilde evi tasarlamak oldu. Telefon kabloları bu şekilde odaların içinden geçmiş oldu.


Laz müteahhit3.Türkiye’nin Sarp sınırı Gürcistan Batum’da yer alan bir restoran ters olarak inşa edildi. Bu restoranı yapan müteahhittin laz olduğu biliniyor. Restoran içinde yer alan her şey ters olarak inşa edilmiş durumda. 2 bin 300 metrekarelik alana sahip olan Beyaz Restoran, ABD’de yer alan ters kütüphaneden esinlenerek yapılmış.


Laz müteahhit