Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Le Corbusier - Charles-Edouard Jeanneret

Asıl adı Charles-Edouard Jeanneret olan mimardır. Şehir plancısı, ressam, heykeltraş, yazar ve modern mobilya tasarımcısıdır.Le Corbusier - Charles-Edouard Jeanneret


Le Corbusier kimdir?

Le Corbusier;  6 Ekim 1887 yılında İsviçre'de La Chaux-de-Fonds'da doğdu.  Asıl adı Charles-Edouard Jeanneret olup daha çok Le Corbusier olarak tanındı. İsviçre asıllı mimar,  Modernizm'e ve uluslararası tarza yaptığı katkılar ile ün saldı.

Babası saat kadranı ustasıydı, annesi ise piyano dersleri veriyordu. Le Corbusier 13 yaşında okulu bırakarak babasının yanında çalışmaya başladı. Aynı zamanda Uygulamalı Sanatlar Okulu'na yazıldı. Orada çizim ve sanat tarihi öğretmeninin etkisiyle mimarlığa ilgi duymaya başladı.

1907-1911 yılları arasında Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerini gezdi. Beyaz badanalı, dört köşeli, sade Akdeniz evlerinden çok etkinlendi. Binalarında betonarme kullanan Parisli mimar Auguste Perret ve ilk sanayi tasarımcılarından biri olan Peter Behrens'le birlikte çalışma olanağı buldu. Mimarlık anlayışının gelişmesinde her ikisinin de büyük rolü oldu.

Le Corbusier, 1917'de Paris'e yerleşti. lk önemli kitabı olan Vers une architecture (Mimarlığa Doğru) 1923'te yayımlandı. Le Corbusier takma adını 1920 de kullanmaya başladı. 1925'te Paris'teki uluslararası bir dekoratif sanatlar sergisinde Le Corbusier'nin, yaşayan hücre olarak nitelediği ilk ev modeli yer aldı.

Le Corbusier - Charles-Edouard Jeanneret

Ville Contemporaine 

Le Corbusier ilk olarak hangi projeleri hayata geçirdi?

-Ville Contemporaine (1922)

- Plan Voisine (1925)

- La Ville Radieuse (1933)

Le Corbusier’in projeleri hangileridir?


Le Corbusier’in bazı projeleri şöyle: Unite d'Habitation (Fransa/Marsilya), İsviçre Öğrenci Yurdu (Fransa/Paris), Notre Dame-du-Haut Kilisesi (Fransa/Ronchamp), Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi (ABD), Villa Savoye(Fransa), Batı Sanatları Ulusal Müzesi (Japonya/Tokyo).


Le Corbusier hangi kitapları yazdı?


Başlıca kitapları: Vers une Architecture (Mimarlığa Doğru) 1923, Urbanisme (Şehircilik) 1925, La Ville Radieuse (Işıldayan Kent) 1936, la Charte d’Athens (Atina Anlaşması) 1943, Le Modulor (1950), Ronchamp (1957).


Le Corbusier kentsel planlama konusunda neler yaptı?

Le Corbusier'nin 60 katlı, haç şeklindeki gökdelenlerden oluşan Villa Contemporaine projesinde ticari uçakların kullanabileceği çatı havaalanları fikri vardı. Le Corbusier ilk kent planı projesini Hindistan'da Chandigarh kenti için tasarladı. Proje planı, Ville Contemporaine (Radyant Plan)'deki fikirlerinin bir güncellemesi niteliğinde olan, La Ville Radieuse isimli kitabında kavramsallaştırdığı planlara dayanıyordu.

Bir kent planlamacısı olarak Le Corbusier'in teorileri oldukça iddialı: Le Corbusier'in “Ütopya”sı her şeyi yapma özgürlüğü değil ama sıradan sorumlulukların özgürlüğü anlamına gelen “maksimum özgürlük” dediği bir durum yaratıyordu.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları