Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Leman Cevat Tomsu

Birçok projenin tasarımını gerçekleştiren Leman Cevat Tomsu’nun biyografisini Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği yayınladı.Leman Cevat Tomsu kimdir?


1913 yılında Kayseri’de doğdu. Türkiye’deki ilk kadın mimar olarak tanındı.  İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da yer alan Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1930 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazıldı; 1934 yılında yüksek lisans yaptı. Mesleğine İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde çalışan Martin Wagner'in başladı. 1941 yılında tezini tamamlayarak doçent unvanını aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görevli bulunduğu sırada, 1950 yılında İsviçre, Almanya, İsveç, Fransa ve İtalya'nın bazı şehirlerinde harp sonrası gelişmiş mimarlık ve şehirleşme sorunları üzerine etütler yaptı.


Leman Cevat Tosun, 1975 yılında emekliye ayrıldı ve 1988 yılında İstanbul’da vefat etti.


Leman Cevat Tomsu’nun projeleri hangileridir?


1.Cerrahpaşa Poliklinik Binası, İstanbul

2.Samsun Merkez Bankası Proje Müsabakası, Samsun

3.Şehremini Halkevi Projesi, İstanbul

4.Kayseri Halkevi Binası Projesi, Kayseri

5.Etlik'te Ev Projesi, Ankara

6.Gerede Halkevi Projesi, Bolu (Münevver Belen ile)

7.Köy Enstitüleri Hamidiye ve Mahmudiye, Kepirtepe (1941-1942,Emin Halid Onat ile)

8.Uludağ Sanatoryumu, Bursa (1946, Emin Halid Onat ile)


Gerede Halkevi bina projesinin özellikleri nasıldır?


Birinci kat: Salonu içine alan bir hol ile girilir. Meydana bakan geniş oda toplantı salonudur. Bu salon, gerektiği zamanlarda yemek yemek gibi kullanılması için hem camlı teras, hem de hol ile şekil verilmiştir. Salon 150 kişiliktir. Temsil zamanlarına elverişli sahne tertibatı düşünülmüştür. Bu salonun konferans veya gösteri zamanlarında halkın istirahatini temin için meydana bakan salonu mevcuttur. Bu salon ayni zamanda kapalı veya açık bir teras olarak ta kullanılabilir. Bu kata Halkevi ve Parti başkanı, kâtip odası düşünülmüştür.


İkinci kat: Salon iki kat olarak düşünülmüş, yalnız bir kısım çıkıntı teşkil ederek makine dairesi yapılmıştır. Bu katta da Halkevi komite odaları ve bir kısımda da önemli misafirler için yataklı daire ile tuvalet mevcuttur.


Leman Cevat TomsuLeman Cevat Tomsu


Leman Cevat Tomsu ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


Leman Cevat Tomsu

Vefat ilanı

Leman Cevat Tomsu’nun biyografi yayınlandı / Kanal D Emlak

TMMOB Mimarlar Odası, "Mimarlığa Emek Verenler Dizisi"nin altıncı kitabında Leman Cevat Tomsu’ya yer verdi. Kitabın adı  "Leman Cevat Tomsu, Türk Mimarlığında Bir Öncü" oldu. Biyografi Neslihan Türkün Dostoğlu ve Özlem Erdoğdu Erkarslan tarafından kaleme alındı. 


Leman Cevat Tomsu
Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura