Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lento

Kapı, pencere gibi açıklıkların üst başlarına konan ve ağırlıkları taşıması için ahşap, çelik, beton gibi malzemelerden meydana gelen kirişe lento denir.


LentoLento nedir?


Lento; üzerlerine gelen yükleri taşıyabilmek için kapı, pencere vb. açıklıklarının üst başlarına konan ahşap, çelik ya da betonarme kiriş. Taş, demir profil veya betonarmeden yapılırlar. Pencerelerin üst boşluğuna yatay hizada konulur.


Lento


Lento metal kalıplara nasıl yapılır?


Yapı projesinden belirlenen lento ölçüsüne uygun olarak hazırlanan metal kalıbı yere serilen ince kumun üzerine yerleştirilmelidir. Kalıp iç yüzeyleri kalıp yağı ile yağlanmalıdır. 


Hazırlanan 400 dozlu beton kalıbın 1/3 yüksekliğine kadar doldurulmalıdır. Hazırlanan 2 adet ¢ 8’lik demiri kalıp içine yerleştirilmelidir. 


Kalıp 2/3 üne kadar tekrar beton ile doldurulur ve daha sonra kalıp içine içine 2 adet daha ¢ 8’lik demir yerleştirilmelidir. Kalıpta kalan boşluklara da beton doldurulmalıdır. 


Hazırlanan lento pirizini alıncaya kadar bekletilmelidir. Pirizi tamamlayan lentolar kalıptan çıkarıp istiflenmelidir. Son olarak da hazırlanan lentolar kapı boşluklarına uygulanmalıdır.Lento


Lento kalıp ölçüleri nasıl olmalıdır?


Projede gösterilen kapı-pencere boşluk ölçülerine sağdan ve soldan en az 20 cm ilave edilerek lento uzunluğu belirlenir. 


Lento kalıbı yapılırken uyulması gereken kurallar nelerdir?


-2. veya 3. sınıf çam kereste kullanılmalıdır.

-Lento kalıbının, mimari ve statik projelerindeki ölçülere uygun kesit ve görünüşleri çizilmelidir.

-Kalıp yapımına kanat tahtalarından başlanmalıdır. 20 cm genişliğindeki kanat tahtaları 50’şer cm, ara ile çakılan klapalara tutturulur.

-Hazırlanan kalıbın üstten açılmaması için belli aralıklarla gergi çıtaları çakılır.

-Kalıbın yanlardan açılmaması için takviye lataları ve payandaları çakılır.


Lento çeşitleri nelerdir?


Yapım malzemelerine göre lento çeşitleri şunlardır: 

-Yerinde dökülen betonarme lentolar 

-Özel üretimli bloklarla (demirli donatılı olabilir) yapılmış lentolar 

-Prefabrike (ön yapım) lentolar 

-Ahşap lentolar