Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Loft daire

Eski endüstriyel binalardan dönüştürülmüş konutlardır. Günümüzde, endüstriyel binaymış gibi konut yapmak, bir 'moda akımı' haline gelmiştir. Loft daire


Loft daire nasıl ortaya çıktı?


Loft daire ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. Loft daireler Newyork’ta  1940’lı yılların başında kazanılmış daire tipidir. Loft daire, şehir merkezinde toprak ve daire fiyatlarının artışı yüzünden kullanılmayan endüstriyel binaların yeniden ticari alanda hizmet etmesi ile ortaya çıkan bir yapı tarzıdır. Manhattan’da yaşayan sanatçılar bu tür yapıları hem atölye hem de yaşam alanı olarak ilgi göstermiştir. Sanat galerisi olarak da kullanılmaya başlanan loft daireler zaman içerisinde moda olmuştur. 


Loft dairelerin kelime anlamı, çatı katı dairelerdir. Dubleks ve tek katlı loftlar vardır. Ortak özellikleri ise az sayıda duvarın yer almasıdır. Kiraları ucuz olduğu için rağbet gören Loft daireler Türkiye’de gelişen inşaat sektörü ile ülkemizde de ilgi görmeye başlamıştır. 


Bu tür dairelerde genelde eski yapıya zarar verilmez. Yıkılmayan ama bölmelere ayrılan fabrika binalarından oluşan loft dairelerin bazı duvarlarında fabrikaların izlerine rastlamak mümkündür. 


Amerika’da yer alan loft dairelerde eski yapılar tarihi eser sayıldığı için duvar bölmelerine az sayıda rastlanıyordu. Türkiye’de yer alan loft daireler, Amerika’da bulunan loft dairelerden farklılık gösteriyor. Eski yapılar dışında lüks konut projelerinde loft daire konsepti uygulanıyor.


 Loft daire

Levent Loft Bahçe 


Türkiye’de hangi firmalar loft daire üretiyor?


Teknik Yapı’nın hayata geçirdiği Uphill Court Ataşehir, Uprise Elite, Uprise Towers projelerinde loft daireler yer alıyor. Ayrıca Dumankaya Vizyon projesinde de 4 adet loft daire bulunuyor.Sinpaş Bosphorus City projesinde loft daire sayısı ise 24 adet. Ayrıca Sinpaş’ın Aqua City projesinde de 6 adet loft daireye yer verilmiş. Ataşehir’de yer alan Incity projesinde bulunan 22 loft daireye ise çok fazla talep var. Loft dairelerin yer aldığı diğer konut projeleri şöyle: Nef 163, Fuaye Turkuaz, Dumankaya İkon, Nezih Towers, Levent Loft Bahçe, G Plus, Park Yaşam Mavişehir Konutları, Eskişehir Loft projesi, Alaçatı Taş Evler, Maslak 1453, Vera Residence, Dap Royal Center, Doğa Element’s, West Blocks.


Türkiye’de yer alan loft dairelerin fiyatları ne kadar?


Lüks konut projelerinde yer alan bazı loft dairelerin 2012 yılına ait fiyatları şöyle: Maslak 1453 projesinde loft daireler 680 bin TL ile 894 bin TL  arasında değişiyor. Fuaye Süreyyapaşa’da ise fiyatlar 300 bin TL.’den başlıyor. Levent Loft Bahçe Evleri’de  745 bin dolar ile 905 bin TL, Doğa Elements projesinde 290 bin TL ile 844 bin TL, İstanbul Loft Residence 2 bin 850 TL ile 4 bin 150 TL arasında değişen fiyatları mevcut. 

 Loft daire

Evlerde loft etkisi nasıl gerçekleşir?


Loft etkisini evlerinde yaşatmak isteyenler öncelikler eşyalarını sadeleştirmeleri gerekir. Evin göze boş gelen kısımlarına büyük ölçekli heykeller, aksesuarlar yerleştirilmeli. Duvarlarda boya değil, tuğlalar yer almalıdır. Bunun için tuğla görünümlü duvar kağıtları kullanılabilir. Bir diğer yardımcı olacak malzeme ise köpükten yapılan taş görünümlü aparatlardır. Koltuk ve sandalye gibi mobilyalarda deriye ağırlık verilmesi gerekir. Özel tasarım olan büyük ölçekli aydınlatma aparatları da evde loft bir tarzı yansıtabilir.